Hiába állt ellen Szaúd-Arábia minden kitermeléskorlátozó nemzetközi megállapodásnak, s állt bele gyilkos árversenybe, hogy gyengébb riválisait kiszorítva, a csökkenő kereslet időszakában is megőrizze piaci részesedését, vevői mégis elpártolnak tőle. A királyság 15 legnagyobb vásárlója csökkentette forrásai között a szaúdi olaj arányát – derül ki az FGE elemzőcég által készített adatokból. A Financial Times azt írja, a kínai import immár mindössze 15 százaléka származik a félszigetről, szemben a két évvel korábbi 19 százalékkal – itt elsősorban az orosz konkurencia szorítja a szaúdiakat. A Dél-afrikai Köztársaság olajszükségletének már csak 22 százalékát szerzi be a királyságból, szemben a 2013-as 52 százalékkal, elsősorban Nigéria és Angola piacszerzése miatt. De az Egyesült Államok importján belül is csökkent a szaúdi súly: a két évvel korábbi 17 százalékról 14 százalékra.
A 2014-ben kezdődött olajáresés ellenére Szaúd-Arábia eddig nem támogatta a kitermelés csökkentését, sőt, hogy megőrizze piaci súlyát rekordszintre, napi 10 millió hordó fölé növelte felhozatalát. A szaúdi narratíva úgy szól: inkább vállalják rövid távon a bevételkiesését, semmint hogy visszafogják termelésüket, és így a magas olajáron keresztül támogassák a drágán termelő konkurenseiket, például az amerikai palaolaj-vállalkozásokat.
A piacvesztést a felhasználói oldalon történő megjelenéssel is igyekszik elkerülni a királyság olajcége, a Saudi Aramco. A vállalat meg kívánja vásárolni Észak-Amerika legnagyobb olajfinomítóját, a Texas finomítót, illetve feldolgozókat vásárolna Kínában, Indiában, Indonéziában, Malajziában és Vietnamban is. „Ez a következő lépés a szaúdi olajstratégiában. Felvásárolják vevőiket, hogy ezzel a lehető legtöbbet hozzanak ki egy hordó olajból” – nyilatkozta a Financial Timesnak egy iparági szakértő. A Saudi Aramco tervei szerint finomítókapacitását a jelenlegi duplájára, napi 10 millió hordóra növelné. Ez egybeesik az általa kitermelt mennyiséggel, és az olajártól jóval kevésbé függő működést tesz lehetővé.
Ezért drágult az olaj
Csak a short pozíciók zárása miatt emelkedett az elmúlt hónapban a 40 dolláros szint közelébe az olaj ára – írja a Bloomberg. Az amerikai határidős piaci bizottság (CFTC) jelentése szerint február eleje óta 131 ezer áresésre játszó pozíciót zártak a befektetők (azaz vásároltak), ez a legnagyobb likvidálás az elmúlt évtizedben a piacon. Ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a befektetők már az áremelkedésben hisznek – pusztán annyit, zsebre tették az esésen elért nyereséget –, mert ebben az időszakban a drágulásra fogadó határidős pozíciók száma is csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.