BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újraindult Kínában a shortolás

Ismét lehet shortolni a részvényeket Kínában, ami elemzők szerint megerősítheti a befektetőkben azt a várakozást, hogy a márciusi felívelés után nem maradt több emelkedési potenciál a tőzsdében.

A kínai részvényindexek eséssel zárták a tegnapi kereskedést, miután az állami média jelentése szerint 35 brókercégnél újra lehetőséget biztosítanak az ügyfeleknek a shortolásra. A részvények rövidre eladása – vagyis amikor valaki áresésre számítva előbb elad részvényeket, abban bízva, hogy később olcsóbban visszaveheti őket – a tavaly nyári nagy zuhanás óta nagyon nehézkes Kínában. Ugyan hivatalosan a hatóságok nem tiltották be, néhány szigorú és nagy csinnadrattával bejelentett vizsgálat a „gonosz shortosok” ellen megtette hatását: a brókercégek maguk korlátozták vagy épp utasították vissza ügyfeleik erre irányuló megbízásait.

A Reuters által megkérdezett elemzők úgy vélik, a shortolási lehetőség ismételt megnyitása nem indít el lavinát, vélhetően nem fognak sokan élni a lehetőséggel. Az újraindításnak azonban pszichológiai hatása lehet, egy olyan piacon, ahol amúgy is növekvő eladói aktivitásra számítanak, megerősítheti azt a vélekedést, hogy a hetek óta tartó emelkedés a felső határához érkezett. A negatívvá váló globális piaci hangulat mellett így ez is hozzájárulhatott, hogy a Shanghai Composite index 1,6 százalékos csökkenéssel zárt tegnap.

A kínai részvények idén 16 százalékot estek, de a helyzet márciusban sokat javult, és a február végi mélypont óta több mint tíz százalékkal emelkedett az index értéke. A hír megerősítheti a befektetőkben azt az érzést, hogy ideje profitot realizálni – nyilatkozta a hírügynökségnek Zhang Xiaochun, a Guolian Securities elemzője. Még mindig medvepiacról beszélhetünk, amikor az emelkedések gyorsak, de mértékük limitált. A részvénypiac volatilitása ilyen helyzetekben természetszerűleg megnövekszik – tette hozzá az elemző. A tőzsdei hangulatot a jüanárfolyam ingadozása is befolyásolja, márpedig az utóbbi időszak viszonylagos nyugalma után a devizaárfolyamban is nagyobb kilengéseket lehet látni.

A shortolási lehetőség könnyítése megfigyelők szerint ugyanakkor azzal is összefüggésben állhat, hogy a 2014–15-ös tőzsdei mánia lecsengőben van a lakosság körében. A kínai életszínvonal növekedése, és a hagyományosan magas megtakarítási hajlandóság hatalmasra duzzasztotta a befektetésre váró pénz nagyságát. Ez először az ingatlanpiacon csapódott le, majd az aranybefektetés lett a sláger, s amikor ezen a két területen kifulladt az áremelkedés, a részvénypiacot találták meg. Több jel utal arra, hogy a lakosság ismét a korábbi kedvencek felé fordul. A kínai ingatlanpiac ismét szárnyal, 2016 első két hónapjában 3-4 százalékos havi áremelkedést regisztráltak a főbb nagyvárosokban, miközben a tranzakciók volumene több mint 20 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A 70 legnagyobb város kétharmadban regisztráltak áremelkedést, a piac pörgését a hitelhez jutás könnyítése, a megkövetelt előleg összegének csökkenése, valamint az adókönnyítések is tüzelték. A jüan értékvesztésétől való félelem pedig ismét növelte az arany népszerűségét a kínai befektetők körében, amit csak erősíthet, hogy az arany árfolyama sokéves lefelé tartó trend után idén fordulatot mutatott be, és eddig az év egyik legjobb befektetésének bizonyult.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.