BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a bejelentés: megújulnak az 1000 forintos bankjegyek is

Az ezer forintos bankjegy megújításával folytatódik a forint bankjegyek megújítása – jelentette be Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke.

Az ezer forintos bankjegy megújításával folytatódik a forint bankjegyek megújítása – jelentette be Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke.

Az új ezerforintos megőrzi a régi ezres kék színét és nem változnak az illusztrációk sem, Mátyás király és a Visegrádi Hercules-kút szerepel rajta. Új elem az új 1000 forintoson, hogy színváltó festékkel megjelenik rajta a Corvin-holló (ugyanakkor megmarad az UV-A és UV-C fényben eltérő színben feltűnő holló). Az is újdonság lesz, hogy a hologram-csík a bankjegy szélére kerül.

Augusztus 24-től lesz törvényes fizetőeszköz az új ezerforintos, vagyis ettől kezdve lehet vele fizetni. A jegybank ugyanakkor fél évet ad arra, hogy a kereskedők „megtanulják ”az új bankjegyet, és az elfogadóhálózatok (automaták) felismerjék az új biztonsági jeleket. A ráhagyást külön indokolja, hogy az ezerforintosokat az étel-, ital-, kávé-, és parkolóautomaták is rendszerint elfogadják. Így az üzemeltetőknek szeretnének kellő időt hagyni a felkészülésre, ezt a jegybank tájékoztatókkal és egyéb módon segíti is majd. Épp ezért kereskedelmi forgalomba 2018. március 1-jétől kerül az új bankjegy. A régi ezresekkel 2018. október 31-ig lehet majd fizetni a jelenlegi jegybanki tervek szerint.

A forgalomban lévő bankjegyek kétharmada már új – mondta Gerhardt Ferenc. A 2000 és 5000 forintos bankjegyek bevonása elmondása szerint sikeres volt: az 5000 forintosokból 20, a 2000 forintosokból 14 százalék a régiek aránya.

December 31-ig még lehet fizetni a régi 20 ezer forintosokkal, az újak aránya immár 95 százalék felett van – hangsúlyozta Pataki Tibor, az MNB készpénzlogisztikai igazgatója. A régi 10 ezer forintosok bevonásáról ugyanakkor még mindig nem született döntés. Pataki Tibor szerint ezen bankjegyek bevonása 2019. előtt nem is várható.

Ahogy a többi bankjegy esetében, az ezresekkel kapcsolatban is elvárás lesz, hogy bevonásuk után a bankok és a posták még 3 évig ingyen beváltsák majd azokat, míg a jegybank 20 évig, 2038-ig beváltja azokat.

Jelenleg 460 millió darab bankhegy van forgalomban, ezek döntő részét a nagy címletek teszik ki. A legnagyobb arányban a 10 ezer forintosok vannak, az összes bankjegy 35 százaléka ilyen címlet. Ezerforintosból 68 millió darab van forgalomban, ez nagyjából 15 súlyt jelent.

A bankjegysorozat 2014-ben elkezdődött cseréjének utolsó állomása az 500 forintosok megújítása jövőre várható, de az MNB szerint kizárt, hogy a címletet fémpénzre cserélnék.

Pataki Tibor szerint a bankjegycserét a régebbi kibocsátások elhasználódásához kapcsolták: azokat a bankjegy-sorozatokat újítják meg, amelyek épp kipörögnek. Évente 50-70 tonna elhasznált bankjegyet semmisít meg a jegybank, ezek pótlása, illetve a készpénz-szükséglet emelkedésével számolják ki a nyomtatandó mennyiséget. A készpénztöbblet-igény immár lassul, de az MNB értékelése szerint még most is 6 százalékos állománybővülésre van szükség.

A teljes bankjegy-megújítás többletköltségét így lényegében csak az MNB készlet megújításának költsége jelenti, ez 4–5 milliárd forintra tehető.

Évi 2000 darabot nem éri el a hamisított bankjegyek száma – idén 1500 alatt lehet a szám. Egyelőre csak régi bankjegyet hamisítanak, jellemzően a 10 és 20 ezer forintosokat hamisítják – mondta Pataki Tibor, aki szerint a régi ezer forintos néhány évvel ezelőtti részbeni megújítását ugyanakkor épp a hamisítás megnehezítése indokolta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.