BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen alulértékelt a Konzum az MKB szerint

A fontosabb vagyonelemeket egyenként értékelve az MKB számításai szerint a Konzum-részvények fair értéke a P/BV érték 2,13-szorosa. Az egy részvényre jutó könyv szerinti értéke a 2017. évi IFRS konszolidált, nem auditált pénzügyi beszámoló alapján 1958 forint, így egy részvény fair értéke 4175 forint – véli az MKB elemzője, Debreczeni Csaba a bank honlapján közzétett részletes elemzésben. A társaság erőteljes növekedési szakaszban van – hangsúlyozza a részvényelemző –, és a következő években további (privát és nyilvános) cégeket is megvásárolhat. Az egyéb üzletrészek, vállalatok felvásárlása nem feltétlenül növeli tovább a

P/BV mutatót, de ha a tőke értéke nő, a vállalat értéke is növekedni fog, amennyiben nem kell számolnunk jelentős részvénykibocsátással. A P/BV akkor is módosulhat, ha más, alapvetően a Konzum P/BV értékétől jelentősen eltérő iparágban szerez részesedést a társaság. A könyv szerinti értékére hatással van a birtokolt társaságok tőkéjének egymáshoz viszonyított aránya is.

Az MKB nem ad hosszú távú előrejelzést, mert az csak rendkívül nagy hibasávval adható meg egy olyan társaság esetében, amely folyamatos és dinamikus változásban, a növekedés korai fázisában van, és várhatóan újabb akvizíciókat fog végrehajtani. Ezenkívül néhány birtokolt társaság esetében a friss alapítás miatt lehetetlen a múltbeli pénzügyi adatok elemzése, és a jövőre vonatkozó pénzügyi előrejelzés is számos bizonytalanságot hordoz.

A szakértő szerint a Konzum holdingnak, vagyonkezelő társaságnak tekinthető, amely több mint 150 milliárd forintnyi vagyont kezel (beleértve a magántőkealapok vagyonát is). Globálisan tekintve napjainkban a hasonló legismertebb holdingtársaság a Warren Buffett nevével fémjelzett Berkshire Hathaway, amely alapvetően nem végez semmilyen termelő tevékenységet, és nem nyújt szolgáltatásokat sem. Helyette jelentős részesedése van néhány tőzsdei és nem nyilvános cégben.

A Konzum befektetési portfóliójában a tőzsdei cégek sorát erősíti az Appeninn (ingatlankezelés), CIG Pannónia (biztosítás) és az Opus Global (vagyonkezelés). Mellettük olyan nem tőzsdei társaságok is a vagyon részét képezik, mint például a Hunguest Hotels és a Ligetfürdő vagy a Balatontourist (turizmus); az utóbbi balatoni kempingeket üzemeltet.

A balatoni kempingek esetében 2013 óta átlagosan 20 százalékos sajáttőke-arányos nyereség látható, így ennek a befektetésnek magas az árfolyamra jutó könyv szerinti értéke (P/BV). A Hunguest Hotels (és egyben az Erkel Hotel Gyula, amelyet konszolidáltak, valamint a Ligetfürdő szállodái) majdnem kétszeres az árfolyamra jutó könyv szerinti értékkel forog. Az Appeninn esetében gyors növekedés látszik, a menedzsment 8 százalékos hozamot szeretne elérni a projektjein, ezért a magas árazás (2,5 feletti P/BV) reálisnak mondható. A CIG Pannónia esetében az elemzők többsége is 3 feletti P/BV-vel számol. A Konzummal való együttműködés és a magasabb növekedésben való hit miatt fennmaradhat ez az értékeltség. Az Opus Global esetében a média, építőipar, nehézipar, mezőgazdaság területén megvizsgálva a fontosabb cégeket (versenytársakat), azt állapíthatjuk meg, hogy a társaság befektetéseinek peer-groupjából következtethető P/BV értéke körülbelül kétszeres – áll az elemzésben.

Megugrottak az árfolyamok

Látványos raliba kezdtek tegnap már a piacnyitás utáni másodpercekben a Konzum-Opus csoport és a hozzájuk kapcsolható társaságok, az Appeninn és a CIG részvényei, miután a papírokról lekerült a politikai nyomás. A budapesti piac nyitása után gyakorlatilag mindenki csak Opus- és Konzum-részvényt akart venni, az árfolyam percek alatt limitig futott fel, a papírok azonban egy ideig még pörögtek, mivel rendre akadt befektető az eladói oldalon is. Az Opus 718, a Konzum 3435, Az Appeninn 730, míg a CIG 476 forinton zárt. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.