BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hétszeres üzemi profit a Rábánál

Csökkenő értékesítések mellett sikerült a Rábának 2001 óta nem látott üzemi eredményt elérnie a második fél évben, míg a negyedik negyedéves EBITDA a cég tőzsdére lépése óta a második legjobb lett.

A Rába Járműipari Holding csoportszintű értékesítései a negyedik negyedévben 7,3 százalékkal, a teljes üzleti évben pedig 22,2 százalékkal csökkentek a bázishoz képest. A forgalom 2020-ban 38,8 milliárd forintot tett ki. A legnagyobb árbevételt termelő futóműüzletág értékesítése 13,6 százalékkal, az alkatrész-divízióé 24,3 százalékkal, a járműszegmensé pedig nem kevesebb, mint 45,7 százalékkal esett vissza éves szinten. A járműüzletág esetében alapvetően a honvédségijármű-értékesítések teljes elmaradása okozta a jelentős forgalomcsökkenést, amelyhez kisebb részben az exportpiacok keresletcsökkenése is hozzájárult.

A koronavírus-járvány hatásainak kezelésére kidolgozott válságstratégia eredményeként a harmadik negyedéves javulást a negyedik negyedévben is jelentős hatékonyságnövekedés követte. A bruttó nyereségráta a bázisidőszak értékét 8,3 százalékponttal meghaladva, 26,3 százalékot tett ki, aminek következtében a bevételek zsugorodása ellenére 754 millió forinttal nőni tudott a bruttó fedezettömeg.

A vállalatcsoport üzemi nyeresége a negyedik negyedévben 1,1 milliárd forintra, vagyis az előző év azonos időszakában termelt eredmény több mint hétszeresére nőtt, így az üzemieredmény-marzs elérte a 10,1 százalékot, és éves szinten is sikerült pozitívra, igaz, csak 68 millió forintra kihozni a működési eredményt. Az üzleti évet záró periódusban a futóműüzletág 292 millió forint, az alkatrészüzletág 556 millió forint, a járműgyártás pedig 206 millió forint üzemi eredménnyel rukkolt ki, tehát mindhárom divízió hozzájárult a kedvező fordulathoz. Ezzel a Rába az egész második fél évet tekintve és a katonai üzletet nem számítva 2001 óta a legjobb üzemi eredményt gazdálkodta ki.

A készpénztermelési hatékonyság 9,6 százalékkal javult a negyedik negyedévben, az EBITDA elérte az 1,7 milliárd forintot, ami a társaság tőzsdére lépése óta a második legjobb negyedik negyedéves eredmény. A járványmentes referencia-időszakban csak 700 millió forint szerepelt ezen a soron. A hatékonyságjavulás következtében a Rába csoport a pandémia okozta nehézségeket külső finanszírozási források bevonása nélkül tudta kezelni. EBITDA-ágon is valamennyi üzletág nyereséges volt.

A pénzügyi veszteség viszont éves szinten az előző évi 411 millió forintról 909 millióra nőtt, amelyből 797 millió forintot az árfolyamveszteség, 99 milliót pedig a nettó kamatveszteség okozott. A társaság devizaforgalmában kisebb részarányt képviselő dollár átlagárfolyama 5,9, a jelentős devizasúlyú euróé pedig 7,9 százalékkal erősödött a forinthoz mérten. A teljes átfogó jövedelem és a tárgyévi eredmény 2020-ban 1,1 milliárd forint veszteség lett, míg az utolsó negyedévben 1 milliárd forintot meghaladó nyereséget mutatott ki a cég. Az éves veszteséget teljes egészében a készpénzmozgással nem járó hitelátértékelésekre és az adókra lehet visszavezetni. Az előző év azonos időszakához képest az egy részvényre jutó saját tőke 6,1 százalékkal, 1477 forintra mérséklődött.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.