S. V. | A közép-európai régióban aktív terjeszkedési politikát folytató OTP csoport is lehetséges vevőjelölt a küszöbönálló ukrán bankprivatizációban – írta a MinFin nevű ukrajnai banki-pénzügyi portál. A négy legnagyobb állami bank – összesen 50 százalékos piaci befolyással – értékesítés előtt áll, a 2016-ban államosított PrivatBank a legértékesebb. Leendő tulajdonosa egy csapásra piacvezető lesz, a bank a várakozások szerint sajáttőke-értéken, körülbelül kétmilliárd dollárért találhat gazdára. Volt már ekkora tranzakció az ukrán bankszektorban, 2007-ben az olasz UniCredit épp ennyit fizetett az 5 százalékos piaci részesedéssel rendelkező, később több alkalommal tulajdonost váltó, majd 2019-ben az Alfa Bankkal egyesülő Ukrsotsbankért. Az OTP-nek egy ekkora tranzakció túl nagy falat lenne, a szakportál szerint az Oschadbank megszerzését tűzték ki célul a magyarok.
Grébel Szabolcs, a KBC Equitas elemzője szerint nem zárható ki, hogy az OTP részt vesz az ukrán bankprivatizációban, azt azonban jókora kockázatként kell mérlegelni, hogy a négy állami pénzintézetben kifejezetten magas a nem teljesítő hitelek aránya, az Oschadbankban például 45 százalékos. Ezzel szemben az OTP Bank Ukrajnának jóval stabilabb a hitelportfóliója, annak ellenére, hogy az országban nem volt törlesztési moratórium. Ám nincs igazán más út, mint állami bankok megvétele, ha a nyugat-európai szereplők nem terveznek kivonulást.
Tegnap Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy sikeres nagy magyar cégek, köztük az OTP is, részt vettek a magyar és az üzbég kormány egyeztetésén. Később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek elmondta: „Kilenc megállapodást írt alá az üzbég és a magyar kormány, és ezek alapján magyar vállalatok kapják meg a lehetőséget arra, hogy stratégiai ágazatokat átalakítsanak, illetve modernizáljanak Üzbegisztánban. Az OTP itt az első külföldiként kapja meg azt a lehetőséget, hogy részt vegyen az üzbég bankrendszer privatizációjában. Az erről folyó tárgyalások előrehaladott állapotban vannak.”
A KBC elemzője lapunknak hozzáfűzte, Üzbegisztánban 85 százalékos az állami tulajdon aránya a szektorban, van tehát az OTP-nek miből válogatnia, de kockázat is akad bőven, elég csak arra gondolni, hogy 50 százalékos a dollárhitelek aránya a teljes bankszektort tekintve.
Nem csak a régiót vizsgálja a bank
Az OTP Bank továbbra is folyamatosan vizsgálja az akvizíciós lehetőségeket, elsősorban (de nem kizárólagosan) a régióban, figyelembe véve a tőkemegfelelési, az árazási és a kínálati szempontokat. „Stratégiánk része, hogy valamennyi piacunkon részesedésünk növelésére törekszünk, organikus növekedés és akvizíciók révén. Kiemelkedően stabil tőke- és likviditási helyzetünk lehetővé teszi, hogy ha a válság hatására új akvizíciós célpontok mutatkoznak a régióban, lehetséges vásárlóként, régiós szinten konszolidátorként lépjünk fel” – válaszolta lapunk kérdésére a bank sajtóosztálya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.