Faragó József | Aranylázra emlékeztető folyamatok zajlanak a zöldpénzügyek világában. A fosszilis energiahordozókról való átállás már nem csupán a környezettudatos befektetők szűk körének egzotikus ügye, mert időközben a bankok is rájöttek, hogy sokkal jobban járnak, ha finanszírozzák az átállást. A zöldprogram nem csak hasznos, nagyon sok pénzt is lehet vele keresni. A klímaváltozás miatti aggodalmak egy táborba sodorták a hosszú távon befektető nagy nyugdíjalapokat, s a forró pénzek után futó, gyors profitra törekvő spekulánsokat.
A folyamatok egyre inkább visszafordíthatatlannak tűnnek. A világ nagy energetikai társaságai 2014-ben 735 milliárd dollárt költöttek olaj- és gázkitermelésre, ez a Rystad Energy tanácsadó cég adatai szerint 2020-ra megfeleződött. Ezzel szemben a szél- és napenergia-projektekre fordított kiadások a hat évvel korábbi 135 milliárd dollárról csaknem 220 milliárdra bővültek. Az elemzők azt jósolják, hogy a megújuló energiára fordított kiadások a következő néhány évben meghaladják az olaj- és gázkitermelésre fordított összegeket.
Az is beszédes, hogy a befektetők közel fele már a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokat is figyelembe veszi pénzügyi beruházásainál. A Dow
Jones Market Data szerint 94 amerikai tőzsdén kereskedett ESG-alap kosara átlagosan több mint 20 százalékkal emelkedett tavaly, felülmúlva az S&P 500 több mint 16 százalékos nyereségét, és az ESG-alapok eszközei az elmúlt három évben megháromszorozódtak.
A világ számos országában növelik a környezetvédelemre fordított állami kiadásokat, s az új szabályozások is ösztönzik szén-dioxid-kibocsátás mérséklését. Az Egyesült Államokban a Biden-adminisztráció dollármilliárdokat kíván az éghajlatváltozás megállítására költeni.
A kormányzati kiadások pedig a magántőkét is megmozgatják. Ahogy a Wood Mackenzie vezető elemzője megállapította: a Wall Street most nagy téteket tesz erre a lapra, néhányan nyernek, mások veszítenek, de az új zöldiparágak születése nettó haszon a világnak.
Mindez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. A bankok és a vállalkozások aligha mondanak le nyereséges üzletágakról csupán az éghajlatváltozás miatt. Bár a közhangulat megfordulását már az is jelzi, hogy még a sok szén-dioxidot termelő beruházásokat is alávetik egy kis „zöldmosásnak”. És ugyan nagy lendületet adott a zöldprojekteknek az üres tőzsdei társaságokon (SPAC) keresztüli könnyített parkettra lépés, de több ilyen cég látványos kudarca és a befektetők veszteségei a kockázatokra is felhívták a figyelmet. Ám a mohóság mindent felülír, egyelőre a befektetők hajlandók felárat fizetni a zöldkötvényekért, s a „greenium” növeli a kötvényárakat, csökkentve a hozamokat, ezáltal olcsóbb a zöldprojektek finanszírozása. Így ha más nem is, egy zöld buborék mindenképp összejöhet a tőzsdéken.
A befektetőknek
20
százalékot hozott tavaly
a 94 ESG-alapból képezett index követése
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.