Pénz- és tőkepiac

Jó rajtot vett Európa

A globálisan kedvező hangulatban emelkedéssel nyitottak a főbb nyugat-európai értéktőzsdék csütörtökön.

A vezető nyugat-európai tőzsdemutatók közül:

  • a londoni fő mutatója, az FTSE-100 index 0,13 százalékos,
  • a frankfurti DAX-index 0,38 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 0,52 százalékos,
  • a milánói FTSE MIB 0,38 százalékos,
  • a madridi IBEX-35 index pedig 0,37 százalékos pluszban indította a kereskedést.

Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,52 százalékkal emelkedett.

Fotó: Shutterstock

Csütörtökön a befektetők elsősorban az Európai Központi Bank kormányzótanácsának döntéseire, valamint Christine Lagarde elnök ezt követő sajtótájékoztatójára fognak összpontosítani. Az euróövezeti jegybank két hete megváltoztatta inflációs célját, és a befektetők arra kiváncsiak, hogy ez megváltoztatja-e a monetáris politika irányát, különös tekintettel arra, hogy Lagarde a hét elején azt mondta, "néhány érdekes variáció és változás" várható a csütörtöki üléstől.

A nagyvállalatok közül csütörtökön teszi közzé második negyedéves beszámolóját az Unilever, a Valeo, az ABB, a Centrica és a Mulberry is.

Az euró 1,1796 dolláron forgott a nemzetközi bankközi devizapiacon csütörtök délelőtt kilenc órakor, 0,03 százalékkal erősödött az előző napi záráshoz képest.

A globális szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára az előző napi záróértékek körül mozgott kilenc óra után pár perccel. A szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,32 százalékos mínuszban, 72,00 dolláron, a WTI pedig 0,18 százalékos veszteségben, 70,17 dolláron forgott.

A befektetőket elkedvetlenítette, hogy nem csökkent, hanem kétmillió hordóval nőttek az amerikai kereskedelmi nyersolajtartalékok a múlt héten a kereslet lanyhulását jelezve.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,06 százalékkal, 1802,26 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,08 százalékkal, 1801,90 dollárra esett a New York-i árupiacon.

A hét elején még világvége hangulat uralkodott az értékpapírpiacokon, hétfőn 2 százalékot meghaladó mínuszokban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. A befektetőket megijesztette, hogy szerte a világban, így Európában és az Egyesült Államokban is, megint meredeken nő az új koronavírussal fertőzöttek száma, ami megtörheti a világgazdaság lendületét. A befektetők igyekeztek szabadulni a kockázatos eszközöktől, és a biztonságos menedékként szolgáló eszközökbe, például kötvényekbe csoportosították át a felszabaduló tőkét.

A hangulat szerdára teljes egészében megfordult, és az előző napi enyhe emelkedés után erős pluszokban zárt Európa. London 1,70 százalékos, Frankfurt 1,36 százalékos, Párizs 1,85 százalékos, Madrid 2,50 százalékos, Milánó pedig 2,36 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,65 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 1,61 százalékkal kúszott feljebb. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 1,78 százalékkal emelkedett.

New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,83 százalékos, az S&P 500-as mutató 0,82 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,92 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A határidős indexek enyhe emelkedést valószínűsítenek a csütörtöki nyitásra.

Európa tőzsde árfolyam
Kapcsolódó cikkek