Az új, nem mezőgazdasági bérszámfejtési adatok azt mutatják, hogy az amerikai gazdaság decemberben 256 ezer új munkahelyet teremtett, ami messze meghaladja az elemzői várakozásokat, s a novemberi adatot is felülmúlja. Míg a munkanélküliségi ráta 4,1 százalékra csökkent, némileg alulmúlva a konszenzust.
A The Wall Street Journal által megkérdezett
elemzők előzetesen arra számítottak,
hogy az amerikai gazdaság 155 ezer munkahelyet teremthetett decemberben, míg tavaly novemberben 227 ezer volt az új pozíciók száma. A konszenzus satbil 4,2 százalékos munkanélküliségi rátával számolt.
Ezeket a számokat különös figyelemmel követik a pénzügyi piacok, mert segítenek a monetáris politikai várakozások kialakításában. A kereskedők idén mindössze egy-két negyedpontos kamatcsökkentést áraztak be. A részvényeket és kötvényeket a hét elején megrázták a váratlanul forró gazdasági adatok, amelyek miatt a befektetők megkérdőjelezték az idei kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásaikat. A Fed következő kamatdöntése január 29-én várható
Donald Trump beiktatása előtt
már eleve csúcsra futottak az amerikai referencia-államkötvények hozamai, mert az új elnöki adminisztráció költekezését és a magasan ragadó inflációt árazza a piac. A munkaerőpiaci adatra még jobban meglódultak a hozamok, s a 10 éves amerikai államkötvény hozama 4,8 százalék közelébe emelkedett.
A friss adatok a Fed kamattartásának esélyeit növelik. Az új adminisztráció által beígért vámok és a várható kormányzati költekezés könnyen túlfűtheti az amerikai gazdaságot. Ezért a kamatvágások kiárazódása várható a piacon.
Ahogy az várható volt,
a forint gyengült a hírre,
miután a dollár erősödése praktikusan gyengíti a feltörekvő piaci devizákat, köztük a magyar fizetőeszközt is.
A globális kötvények esetében az amerikai foglalkoztatási jelentés ereje csak növeli a kihívásokat. A hozamok csúcsát még nem érték el, ami további stresszre utal, amelyet számos piac, különösen az Egyesült Királyság, nem engedhet meg magának. A kulcskérdés most az, hogy a részvénypiacok mennyivel nagyobb nyomást tudnak elviselni, mielőtt kapitulálnának. A várva várt amerikai foglalkoztatási jelentés azt mutatta, hogy a munkaerőpiac sokkal, de sokkal erősebb a vártnál. Jó hír a gazdaság erejének, és rossz hír azoknak, akik kamatcsökkentésben reménykednek, mivel az infláció továbbra is a Fed napirendjének élén marad. A kötvényhozamok ugrása folytatódni látszik, ami rossz hír a részvények számára. A lényeg, hogy a csendes évkezdet minden reménye mára teljesen eltűnt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.