Az amerikai piacok 2020 tavasza óta a legmeredekebb visszaesést szenvedték el. Attól tartva, hogy Trump elnök új vámtervei globális kereskedelmi háborúhoz vezetnek és recesszióba taszítják az amerikai gazdaságot. A JPMorgan 60 százalékra emelte az amerikai recesszió esélyét 12 hónapos horizonton.
Csütörtökön a széles piacot leképező S&P 500 index 4,8 százalékot zuhant, míg a technológiai fókuszú Nasdaq Composite 6 százalékot, de még a klasszikus Dow Jones ipari átlag is szánkázott 4 százalékot.
A világjárvány óta nem látott tőzsdei zuhanás oka, hogy a Wall Street korábban arra fogadott: Trump a növekedésbarát adócsökkentéseket és a deregulációt helyezi előtérbe, miközben késlelteti és felhígítja a vámokat. Ehelyett
az elnök úgy döntött: sokkterápiát alkalmaz,
nem törődve a fájdalmas következményekkel.
Donald Trumpot nem lepte meg a piaci omlás, maga sem zárja ki a recesszió lehetőségét, de úgy véli, hogy protekcionista vámpolitikája hosszabb távon fellendülést hoz. Az elnök gyakran hangoztatja, hogy a világ 40 éve kihasználja az Egyesült Államok gazdaságát. Vízióiban a nyolcvanas évek amerikai kisvárosa jelenik meg, ahol az amerikai munkások amerikai gyárakban dolgoznak, amerikai termékeket gyártanak, hogy azután az amerikai vásárlók megvegyék azokat az amerikai boltokban.
A Wall Street Journal által összegyűjtött televíziós felvételek tanúsága szerint Donald Trump 1987 óta sokszor beszélt erről kamerák előtt. Mindezt Trump olyan szintű protekcionizmussal próbálja elérni, melyre 1930 óta nem volt példa.
Trump drámai lépésének talán a
legszembetűnőbb aspektusa az amerikai gazdaság újrapozicionálásának időzítése.
Az elnök egy világszerte irigyelt gazdaságot örökölt. Tavaly 2,8 százalékkal bővült az amerikai GDP, mely szinte minden más nagy fejlett gazdaságot megelőzött. Ehhez mindössze 4,1 százalékos munkanélküliségi ráta és 2,8 százalékos infláció társult. A részvények árazása pedig rekordmagasságban szárnyalt.
Az elnöki stáb azt hangoztatja, hogy termékek széles spektrumát kell az Egyesült Államokban gyártani, a csúcstechnológiától a biztonsági termékeken át az autókig. Továbbá, szerintük a kevesebb szabályozás és az alacsonyabb adók rugalmasabbá teszik a gazdaságot.
Ám közgazdászok sora, köztük republikánus elemzők is, figyelmeztetnek, hogy Trump gazdaságelmélete téves, kereskedelmi politikája szegényebbé teszi az Egyesült Államokat, s károsítja a nemzetközi kapcsolatokat. Sőt, nagy eséllyel recessziót okoz.
Egészen élesen fogalmazott Julian Zelizer princetoni történész:
Trump gazdaságról alkotott elképzelése alapvetően nosztalgikus, az olajjal fűtött, autógyártó gazdaságot idézi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.