A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az elmúlt évben az általa felügyelt 1352 intézményben az 1999. évi 670 vizsgálatnál 19 százalékkal kevesebbet, összesen 543-at hajtott végre.
A legnagyobb mértékű a csökkenés a pénztáraknál volt, ahol az átfogó vizsgálatok száma harmadára esett. Az ellenőrzések számánál 40 százalékos volt a mérséklődés.
A kereskedelmi bankokkal a korábbi 36 helyett 49 alkalommal foglalkoztak a felügyelet képviselői. A csökkenés ezen a területen a szövetkezeti hitelintézeteknél elvégzett ellenőrzéseknél szembetűnő, igaz viszont, hogy a szektoron belül itt került sor a legdrasztikusabb intézkedésre a Rákóczi Hitelszövetkezet felszámolásának elrendelésével.
Tőkepiaci oldalon kismértékben 83-ról 93-ra emelkedett az elvégzett vizsgálatok száma. A befektetési alapokkal és a biztosítóknál a felügyelet ugyanannyit kutakodott tavaly, mint az előző évben.
A vizsgálatok több mint 40 százaléka átfogó ellenőrzés volt, a célvizsgálatok aránya egyharmados. Az ellenőrzések eredménye szerint a pénz- és tőkepiac szereplői legtöbbször a számviteli fegyelem és a nyilvántartási előírások ellen vétenek. A felügyelet azokban az esetekben, ahol olyan mulasztást feltételez, amelyben a társ államigazgatási szervezetek -- például az adóhivatal -- az illetékes, minden esetben átteszi az ügyet, a súlyosabb visszaélések feltárásakor pedig rendőrségi feljelentést tesz -- mégha ezt nem is kommunikálja -- mondta el egy tegnapi tájékoztatón Sáray Éva, a felügyelet ellenőrzési igazgatóságának vezetője.
A felügyeleti bírságok között a legtöbbet, 68 millió forintot a pénzintézeti szektor képviselői fizettek be. A tőkepiaci szereplők közül csak a befektetési szolgáltatókra vetett ki bírságot a felügyelet, összesen 52 millió forint értékben. A biztosítók 13, a pénztárak pedig 5,6 millió forintnyi bírságot fizettek az elmúlt év során, ám ez utóbbi szegmens képviselőitől eddig csak 3 millió forintnyi bírság érkezett be a felügyelethez, gazdagítva ezzel a befektetővédelmet. Sáray Éva emlékeztetett rá: a PSZÁF által kirótt bírságok összege 80 százaléka az OBA és a Beva kasszáját gazdagítja, míg 20 százalékból pénz- és tőkepiaci kutatási, oktatási pályázatokat finanszíroznak.
Sáray Éva tájékoztatása szerint minden vállalkozásról negyedévente minősítést készítenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.