A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – ahogy erről korábban beszámolt – idén februárban meghirdette Zöld Programját, amelynek keretében a piaci szereplők „zöldítésének” támogatására több kategóriában Zöld Pénzügyek Díj néven pályázatot írt ki
részletesen bemutatva a környezeti szempontok érvényesítése érdekben tett eddigi és jövőbeni lépéseiket, illetve a zöld pénzügyi célokat szolgáló pénzügyi termékeiket.
A pályázatok értékeléséről, illetve a kategóriákhoz kapcsolódó díjak (Zöld Pénzügyi Díj, Zöld Bank Díj, Zöld Biztosító Díj, Zöld Befektetési Szolgáltató Díj és a Zöld Pénzügyi Innovátor Különdíj) odaítéléséről az MNB elnöke által vezetett szakmai bíráló bizottság fog dönteni a pályázati kiírásban szereplő szempontok és prioritások alapján.
Fotó: Kallus György
A bizottság a héten tartotta meg – az értékelési elveket és menetrendet egyeztető – alakuló ülését, s kezdte meg bírálati munkáját. A bizottság tagjai az MNB elnöke és felsővezetői, illetve a jegybank által felkért külső szaktekintélyek, úgymint Csepreghy Nándor, a Kék Bolygó Alapítvány igazgatója; György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára; Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora; Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatósági igazgatóságának vezetője; Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora; Palkovics László, a Szent István Egyetem rektora; Szendrő Péter, a Szent István Egyetem rektor emeritusa; Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, valamint Tóth Gergely, a Követ Egyesület főtitkára és a Kaposvári Egyetem tanára.
Az MNB Zöld Programjának célja különböző kezdeményezésekkel hozzájárulni a klímaváltozás és más környezeti problémák kockázatainak csökkentéséhez, a magyarországi zöld pénzügyi szolgáltatások bővítéséhez, a kapcsolódó hazai és nemzetközi tudásbázis szélesítéséhez, illetve a pénzügyi szereplők és saját ökológiai lábnyomának további mérsékléséhez.
Fotó: Shutterstock
A program három pillére felöleli egyrészt a pénzügyi szektort, másrészt az MNB társadalmi, nemzetközi kapcsolatainak fejlesztését, illetve saját operatív működésének további „zöldítését” is. A piaci szereplőket érintő rész kiterjed a felügyelt pénzügyi intézmények zöldítésének támogatására, amelynek kiemelt ösztönzője a Zöld Pénzügyek Díj pályázat. A környezeti szempontok pénzügyi szolgáltatásokban történő érvényesítése ugyanis csak akkor valósulhat meg hatékonyan, ha az intézmény – ahogy a pályázati elvárásokban is megjelenik – képes saját környezeti hatásait mérni, kontrollálni.
Az MNB Zöld Pénzügyek díjak átadására ünnepélyes keretek között idén júniusban Budapesten kerül sor.