Hivatalosan már augusztus 14-én felfüggesztették a West Travel (WT) működését - ismerte el Andor Györgyné, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium illetékes főosztályvezetője -, de ezt titokban tartották. Az RTL Klubnak adott nyilatkozatában ezt azzal indokolta, hogy a még nagyobb bajt akarták elkerülni, azt, hogy a külföldön rekedt magyarokat például kilakoltassák szállodaszobáikból, amire már volt példa. Közben az is kiderült, hogy a West Travel márkanevet birtokló Relax Holiday folytatta turistautak értékesítését, ez utóbbi cégjelzéssel adva számlát. A Relax Holiday elődjét a West Travelt tulajdonló kft. alapította egy másik céggel Belize off-shore paradicsomában, majd részesedését átadta egy állítólag hozzá közeli magánszemélynek, a cég áprilisban kapta jelenlegi nevét.
Az Allianz Hungária Biztosító által fizetendő 98 milliós kártérítés elegendőnek látszik az utasok igényeinek kielégítésére, de a biztosító a Relax által kiállított számlákért már nem áll helyt. Kérdés, a Relax teljesíti-e vállalt kötelezettségeit, lehetnek-e kárvallottak. Lapunknak azt mondták, csak utazásközvetítéssel foglalkoznak, saját szervezésű útjaik nincsenek, munkájukat rendben végzik.
A West Travellel partneri kapcsolatban álló Neckermann-nál az utazásközvetítők csődjével kapcsolatos kockázatok csökkentése végett új rendszert terveznek bevezetni, közölte Békefi Veronika ügyvezető igazgató. E szerint az utazni vágyó a közvetítőnél foglalhat utat, de közvetlenül az utazásszervezőnek kell majd fizetnie, banki átutalásos módszerrel. Ez jóval biztonságosabb, hiszen így már csak a szervezőirodát kell jól megválasztani, a közvetítő a jutalékot a szervezőtől kapja, így a közvetítő esetleges gondjai nem érintik az utazást.
A WT megszűnése ebben a szezonban az első alkalom volt, hogy jelentősebb piaci szereplő lehúzta a rolót. A piac gyengélkedését jól mutatja, hogy a beutaztatásban fontos jelzőszámnak számító szállodai szobakihasználtság tíz százalék feletti mértékű visszaesést mutat, a kiutaztatás meghatározó mutatójaként kezelt charterforgalom pedig tavalyhoz képest szintén bizonyos mértékig visszaesett, hetente 10-12 járattal kevesebb indul. E körülmények között a nem megfelelően gazdálkodó és nem kellő finanszírozással bíró cégek könnyen nehéz helyzetbe kerülhetnek - fogalmazott Békefi Veronika. Bár a külső körülmények kétségtelenül kedvezőtlenek, véleménye szerint nem lehet megmondani, hogy várhatók-e további csődök, ugyanis nem lehet tudni az egyes szereplők pontos gazdálkodási helyzetét, tőkeerejét.
Erre vonatkozó adatokat egyébként a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) sem gyűjt tagjairól, a tagsággal szakmai garanciát is sugalló egyesülésnél szimbolikusnak tekintették az amúgy régóta tagként működő WT néhány hónappal ezelőtti írásbeli kilépési nyilatkozatát. A jelenleg több mint 200 utazási irodát tömörítő szervezet egyetlen tagjánál sem volt még ugyanis ez idáig csalárd csőd - hangoztatta Molnár Gabriella, a szövetség elnöke.
Molnár Gabriella szerint a WT önként lépett ki a MUISZ-ból, tagdíj nemfizetése vagy etikai vétség miatt nem indult ellene eljárás. Ezzel együtt a mostani fejlemény már a levegőben volt. A nehezedő helyzetet jelezte, hogy a WT már a múlt szezonban felhagyott a charterezéssel, és utazásszervezés helyett -közvetítéssel foglalkozott. A WT saját közlése szerint az elmúlt évben 2,6 milliárd forintos forgalmat ért el, a tavaly bevezetett szabályozás értelmében a forgalom húsz százalékára fizetendő letétnek vagy biztosításnak tehát első látásra elegendőnek kell lennie a kint rekedt utasok hazahozatalához, illetve a befizetett díjak visszaadásához.
Melyik a legnagyobb utazási iroda? A WT honlapján az olvasható, hogy a cég Magyarország legnagyobb kiutaztatóirodája, 24 saját irodájában és közel 500 értékesítő partnere által az utaslétszám eléri az idén az 50 ezret. Molnár Gabriella MUISZ-elnök szerint azonban erre vonatkozó hivatalos statisztika nem készül. Az utaztatók tevékenysége eltérő; van, akinek a repülőjegy-értékesítés, másnak a beutaztatás vagy a kiutaztatás jelenti a fő profilt. A WT-vel évi közel 100 millió forintos együttműködést folytató Neckermann-ügyvezető úgy nyilatkozott, hogy évi 8 milliárd forint feletti utaztatási bevételük a piaci vezető pozíciót jelenti számukra, hiszen csak az általuk meghirdetett utakra évente mintegy 70 ezer ügyfelet utaztatnak, az utazásközvetítői tevékenység ezen felül értendő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.