A koronavírus első hulláma Európa-szerte levitte az euróban mért energiaárakat. Azonban Magyarországon volt továbbra is a második legolcsóbb az európai országok közül az elektromos áram és a földgáz – mutat rá az Eurostat friss felmérése.
Magyarországon a rögzített lakossági árak miatt leginkább az euró forint árfolyam változásai gyakorolnak hatást az euróban mért energia díjakra.
November elején már megírtuk, hogy a tavalyi évben hogyan alakultak az energiaárak Magyarországon és a többi EU tagállamban. Ezek azért voltak érdekesek mert a világjárvány előtti helyzetről adtak egy átfogó képet. Kedden azonban az Európai Unió statisztikai hivatala közzétette az idei első féléves euróba mért energiaárakra vonatkozó statisztikáit, amelyeken már látszódik a koronavírus első hullámának a hatása.
A következő diagramon az uniós országokban euróban mért áramárak változásai láthatóak az idei első féléves adatok alapján.
Míg az EU-ban átlagosan 1,6 százalékkal csökkent, addig Magyarországon valamivel több mint 6 százalékkal lett relatív olcsóbb az euróban mért villany ára.
Majd a sorban őket követi a Lettországban(13,4 százalék) és Szlovéniában(13,1 százalék) mért csökkenés.
Ezzel szemben több tagállamban még drágább is lett az villany, így Litvániában(13,7 százalék) nőtt a legnagyobb mértékben, majd utánuk következik a Luxemburgban(13,4 százalék) és Görögországban(8,4 százalék) mért emelkedés.
A soron következő ábrán már az euróban mért földgáz árak idei első féléves alakulásai láthatóak az EU országokban.
A diagramon az látszik, hogy az unióban átlagosan 8,9 százalékkal csökkentek a földgáz díjak, míg Magyarországon 4,5 százalékkal lett relatív olcsóbb az euróban mért gázár a koronavírus első hulláma alatt.
majd őket követi Olaszország(22 százalék) és Görögország(19 százalék) árváltozása.
Ezzel ellentétben három EU tagállamban még meg is drágult a földgáz, így Szlovéniában(4,5 százalék), Hollandiában(3,1 százalék) és Németországban(1,5 százalék) mértek magasabb átlagárakat tavalyhoz képest.