Nagy változások készülnek Szijjártó Péter kereskedőházánál. A külgazdasági és külügyminiszter által felügyelt Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH Zrt.) azt tervezi, hogy idén megszünteti három leánycégét, a Kínai–Magyar Kereskedőház Kft.-t, az Orosz–Magyar Kereskedőház Kft.-t és a Török–Magyar Kereskedőház Kft.-t – derül ki a három cég tavalyi évről szóló beszámolóiból. Az okokat csak találgatni lehet, az MNKH Zrt.-től lapzártánkig nem érkezett érdemi válasz a kereskedőházzal kapcsolatos kérdéseink többségére. Csak annyi derült ki, hogy a jövőben is lesz Kínára, Oroszországra és Törökországra fókuszáló kereskedőház, de a kialakítását és működtetését ezúttal pályáztatással kiválasztott partnerekre bíznák, áprilisban ki is írták a közbeszerzést.
A három társaság indulása óta csak veszteséget termelt a magyar adófizetőknek. Az árbevételük minden évben nulla forint volt, és felélték egyenként 3 milliós tőkéjük nagy részét. Szijjártó kereskedőháza a jelek szerint nem tartotta rendben ezeket a társaságokat, a beszámolóhoz fűzött könyvvizsgálói jelentésekből ugyanis kiderül, hogy nemcsak tavaly, még 2014-ben sem tett lépést a tőkehiányuk rendezésére, pedig az nem érte el a törvényben előírt mértéket.
A három társaság ügye azonban eltörpül az őket tulajdonló MNKH Zrt.-vel kapcsolatos tisztázatlanságok és pénzek mellett. A tisztánlátást nehezíti, hogy az MNKH Zrt. állami cég létére a mai napig nem adott le beszámolót a tavalyi évről, noha a törvényben előírt határidő május végén lejárt. A társaság nem adott érdemi választ a tavalyi eredményekkel kapcsolatos kérdéseinkre sem, így csak 2014 végéig ismertek a hivatalos adatok. Az MNKH Zrt. 2012-es indulása óta csak veszteséget termelt a magyar államnak. Az első teljes év 133 millió forintos negatív adózott eredménnyel zárult, amit 2014-ben megfejelt egy 2,4 milliárdos veszteséggel, miközben mindössze pár száz milliós árbevételt ért el. A keleti nyitás csatahajójának szánt vállalatba az állam az első két évben több mint 9,5 milliárd forintot invesztált, melyből 2014 végére kevesebb mint 7 milliárd volt meg saját tőkeként a veszteséges működés miatt.
A cég tavalyi évéről egyelőre annyit tudni, hogy a 28 országban kereskedőházzal és további 11 országban ügynöki megállapodásokon keresztül működő teljes külpiaci hálózat költségvetése 2015-ben az ötszörösére nőtt. Míg 2014-ben 495 millió forintot fizettek ki a külföldi kereskedőházak üzemeltetésére és a külpiacokon tevékenykedő ügynökök megbízási díjára, 2015-ben már közel 2,7 milliárdot. Az MNKH Zrt. arról számolt be kérdéseinkre, hogy tavaly rekordot ért el a magyar export, amit nem lehetett volna elérni exportpromóció nélkül.
2014-ben 306, 2015-ben 608, 2016-ban eddig 400 cégnek biztosított a kereskedőház külföldi megjelenési lehetőséget miniszterelnöki, miniszteri utak és kiállítások keretében. A vállalat szerint ebből 2015-ben több mint 1500 konkrét üzleti lehetőség lett. Tevékenységének eredményét látja abban is, hogy partnerei exportárbevétele 2014-ben 760 milliárd forint volt, 2015-re pedig 830 milliárd forint várható exportárbevételt prognosztizáltak.
Arra is megkértük az MNKH Zrt.-t, hogy emeljen ki néhány fontos, nyélbe ütött üzletet, amelyben közreműködött. Válaszként a cég egy 12 tonnás, 20,5 millió forint értékű, marhahússzállítmányról számolt be, amely hosszú egyeztetések után idén januárban érkezett meg Kínába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.