Kvóta nélkül nagyon nehéz elérni, hogy több női vezető legyen, már csak azért is, mert az esetek többségében férfiak döntenek a kinevezésükről – állapította meg Czakó Borbála, miután megszavaztatta a VG-konferencia résztvevőit arról, hogy szükség van-e esélyegyenlőségi kvótára. A többség igennel voksolt. Az előadó a sokszínűség jótékony hatásával és az eredményesség növekedésével indokolta a kvóta szükségességét. Egyúttal bejelentette, hogy az Ernst & Young „Az év üzletembere” díj példáját követve létrehozza „Az év sikeres üzletasszonya” díjat is.
Czakó Borbála idézte az Európai Unió adatait, amelyek szerint egyértelműen Finnország és Svédország áll az élen a női vezetők alkalmazásában, mind a gazdaságban, mind pedig a politikában.
Összességében a tagállamokban lényegesen nagyobb az előrelépés e téren a kormányokban és a parlamentekben, mint az üzleti életben. Magyarországon ugyanakkor épp fordított a helyzet: 14 százalékos mutatóval az üzleti szféra áll jobban, a parlamentben 9 százalék a nők aránya, a kormányzati állapotot pedig 0 százalékkal jellemezte az Európai Bizottság az irányelv 2012 novemberi megszületését megelőző kimutatása alapján. Nálunk azóta egy nő került a kormányba, de ezzel is az utolsók között vagyunk az uniós rangsorban.
Az Ernst & Young igazgatója mindezek alapján megállapította: bőven van még tennivaló a női vezetők alkalmazásában az EU tagállamainak többségében, így Magyarországon is. Annál is inkább, mert a számítások szerint, ha sikerülne évente 5 százalékkal növelni a női vezetők számát, akkor sem lesz meg a 40 százalék, ezzel is csak 37 százalékos arányt tud elérni az EU 2020-ra. S ha meglesz 40 százalék, gondolni kell arra, hogy az esélyegyenlőségi kvóta a férfiakra is vonatkozik – figyelmeztetett Czakó Borbála.
A nők vezetők a világ legnagyobb rejtett tartalékai – szögezte le a konferencián Dietz Miklós, a McKinsey senior partnere a tanácsadó cég nemzetközi felméréseinek eredményei alapján. Számok sora bizonyítja, hogy női vezetők közreműködésével a sajáttőke arányos nyereség 47, az átlagos EBIT marzs pedig 55 százalékos növekedést mutat. Ennek ellenére még mindig kevés a női vezető – tette hozzá Stark Júlia, a McKinsey projektvezetője.
Azt is megállapították, hogy minden iparág máshol néz szembe a női vezetői utánpótláshiány következményeivel. Jelenleg összességében a következő legnagyobb akadályokat kellene leküzdeni: kettős teher (család és munkahely) nyomása, bárhol bármikor teljesítmény modell, nők vonakodása az önreklámozástól, női példaképek hiánya, kapcsolati hálózatépítés.
A McKinsey felmérést készített Amerikában, hogy szeretne-e a megkérdezett igazgatói pozícióba kerül? Erre a kérdésre a nők 41 százaléka válaszolt igennel és 59 százaléka nemmel, a férfiaknál ellenben elsöprő 85-90 százalékos volt az igen aránya.
Dietz Miklós szerint ez nem beépített genetikai program, ám a felelősség a férfiakon van: nekik kell megváltoztatni ezt a helyzetet. S nem elég intézkedni, meg is kell valósítani az esélyegyenlőségi döntéseket.
Szeretném, hogy több nő legyen a cégünk vezetésében, de nem szeretem kifizetni az összegyűlt szabadságot a munkába visszatérő kismamáknak – adta értésre Kornai Gábor, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Kft. Elnöke előadásában. Elismerte, hogy vezetési tanácsadásban a nők jobbak, mert sokkal közelebb tudnak kerülni az ügyfélhez, mint a férfiak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy egy családban, ahol a férfi is karrierpályán van, ott a nő nem rúg labdába. Szerinte a szülés, gyermeknevelés korláton a nők nem tudnak átlépni, s „nem én állítom ezt a korlátot, hanem a család, maguk a nők és a társadalom”. Azért, hogy mégis miért nem egyenlítődik ki a vezetővé válás a 40. életév után, leginkább a társadalomra hárította a felelősséget.
Semmivel sem rosszabb vezetők a nők, mint férfiak, és ez nem esélyegyenlőségi kérdés – vélekedett László Tamás, TIG-ES Zrt. vezérigazgatója. Szerinte a nők jelentős része nem szeretne vezető lenni, sem a család miatt, sem a párkapcsolat miatt. Ellene vagyok a kvótának, különösképpen a cégvezetésnél – tette hozzá. Kvótákkal értelmetlen befolyásolni ezt, a feltételeket kell megteremteni ahhoz, hogy a nők vezetők tudjanak lenni, mert csak így lehet kihasználni ezeket a tartalékokat.
A 21. század a nőké! – ezzel a megállapítással indította előadását a Világgazdaság konferenciáján Kerekes Sándor egyetemi tanár. Megítélése szerint ennek a századnak másmilyennek kell lennie, mert a 20. században nem megoldottuk, hanem halmoztuk a problémákat. Ezekkel a világ most szembesül. Kiemelte a környezeti károkat, a válság következtében újra terjedő szegénységet, nyomort és ezzel szemben a pazarlást. Az ezekkel kapcsolatos feladatok elvégzése a nőkre hárul, mert meg kell birkózni velük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.