Máig sem zárult le az a kilencvenes évek közepén indult folyamat az öt legnagyobb új uniós tagállam vegyiparában, melynek során az érintett vállalatok megkezdték az uniós termelési és minőségi szabványok átvételét - állapítja meg a Deutsche Bank elemzése. Az új tagállamokban a vegyipar mintegy 6 százalékkal járul hozzá az ország GDP-jéhez, míg az EU15-ben ez az arány 10 százalék körüli.
Fontos viszont, hogy az új tagállamok GDP-je reálértéken számolva 2 százalékponttal nagyobb ütemben bővült a régi uniósokénál. A növekvő bérek és keresetek révén nő a lakosság fizetőképes kereslete a vegyipari termékek iránt is, s emelkedik iparaik igénye is. 1998 és 2003 között ezen országok járműgyártása, építőipari és más ágazatai megduplázták a vegyipari cikkek vásárlásait. Az új tagországokban 2003-ban összesen 31 milliárd eurónyi vegyipari termék kelt el. Ez persze töredéke a 15 régi uniós tagország 450 milliárd eurós vegyicikk-forgalmának.
A bank elemzése az öt legnagyobb csatlakozó országra - Lengyel-, Csehországra, Szlovákiára, Magyarországra és Szlovéniára - összpontosít. Megállapítja, hogy ezen országok 2003-as vegyitermék-forgalma 22 milliárd eurót tett ki, 50 százalékkal nagyobbat az öt évvel korábbinál. Az unió vegyiparán belüli szerepük viszonylag kicsi, mindössze 4 százalék körüli. Annak ellenére, hogy az elmúlt években termelésük jelentősen nőtt, a vállalatok nem tudják kielégíteni saját országaik keresletét. Térségünkben az érintett országok vegyiparának rekonstrukciója terén is kisebb-nagyobb elmaradások mutatkoznak. Az öt kiemelt országban eltérő mértékben ment végbe a vegyipar magánosítása. Míg Magyarországon és Szlovákiában a folyamat jórészt lezárult, Lengyel- és Csehországban az állam továbbra is jelentős tulajdonos. Elképzelhető, hogy az utóbbi országokban a privatizáció előrehaladtával bezárják a veszteségesen működő üzemeket. Ez megeshet az alapanyag-, például a PVC-gyártás területén is, ahol egyébként is többletkapacitások üzemelnek Európában.
A múltban kisebb szerep jutott a vegyiparnak a nehéziparra összpontosító országokban. Saját nyersanyag híján az Oroszországból, korábban a Szovjetunióból vásárolt alapanyagból dolgoztak s dolgoznak ma is. Ezen orientáció alapján vegyiparukban a petrolkémiai termékek, a polimerek és a mezőgazdasági vegyipari termékek voltak a meghatározók s azok ma is. Kivételnek csak a gyógyszeriparban erős pozíciójú Magyarország tekinthető. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.