Piacai megtartása, illetve növelése érdekében új beruházásokon is gondolkodik a jelentősen megújuló Budapesti Erőmű Rt. (BE Rt.). Hatékonyságát műszaki fejlesztésekkel, gazdálkodása optimalizálásával, nem termelő vagyonelemei eladásával és túlszervezettsége felszámolásával javítja. A Főtávval és a Főgázzal stratégiai együttműködést kezdeményez.
A társaság tevékenységének felét házon belül, másik felét házon kívül lehet javítani - vallja Horváth Tamás, a cég közelmúltban kinevezett vezérigazgatója. A francia EdF-hez tartozó vállalat előtt két fő feladat áll: szakítani kell az eddigi gazdálkodásra jellemző üzleti passzivitással, lazaságokkal, amelyek eddig jórészt lerontották a technológiai fejlesztésekből adódó előnyöket. A BE Rt.-nek világos célokat és stratégiai irányokat megfogalmazó, korszerűen szervezett és dinamikusan működő társasággá kell válnia, amely helytáll az új versenypiaci követelmények között is. Mindezt a fenntartható fejlődés elveihez, vagyis gazdasági, szociális és környezetvédelmi szempontjaihoz igazodva, illetve a főváros és az érintett kerületek fejlesztési politikáját szem előtt tartva kell megvalósítania.
A műszaki fejlesztés évek óta tart: 1997-ben sor került a kelenföldi erőmű felújításának első szakaszára, tavaly lezárult az újpesti korszerűsítése, jövőre helyezik üzembe az új kispesti erőművet, 2005-ben pedig várhatóan megkezdődik a kelenföldi felújításának második szakasza is. Mindezek révén a BE Rt. nemzetközi összehasonlításokban is a legkorszerűbb berendezéseket alkalmazó olyan erőműegyüttessé válik, amely az említett három fő telephelyén gázturbinás, kombinált ciklusú üzemben áramot és hőt - kapcsoltan - állít elő.
E nagyszabású technológiai megújulásainak köszönhetően a cég a hagyományos erőműveknél 30 százalékkal kisebb energiafelhasználással működik, miközben kielégíti a legmagasabb uniós környezetvédelmi előírásokat is.
A fogyasztók szempontjából talán még fontosabb az, hogy a BE Rt. ilyen módon képes eleget tenni azoknak a lakossági elvárásoknak is, amelyek a hő árának csökkentésére irányulnak. Az újpesti erőmű 2002-es átadása óta az ellátott területen 8 százalékkal lett olcsóbb a hő ára - emlékeztetett Horváth Tamás.
A BE Rt. mindazonáltal paradox helyzetbe került. E jelentős fejlesztések kedvező hatása a közelmúltig alig javított a cég hatékonyságán, mivel a vállalati működés belső racionalizálása nem tudott lépést tartani az eszközállomány dinamikus megújulásával. A vállalati létszám korábbi időszakokból öröklődő túlméretezettsége, igazgatási, irányítási struktúrájának túlzott tagoltsága és felépítése "fejnehézzé" tette a céget. Ez nemcsak az irányítás hatékonyságának a terén okozott gondokat, hanem a vállalat költséggazdálkodására is rendkívül károsan hatott. A cég működési, és azon belül - főleg a létszámmal összefüggő - közvetett költségei meghaladták az árbevétel 10 százalékát. E helyzetet tovább nehezítette az üzemfenntartás nem piaci alapon, hanem önellátó jellegű megszervezése, amely kedvezőtlenül hatott a létszám- és költséggazdálkodásra is.
"Hozzá kellett látnunk a létszám- és az üzemfenntartási tevékenységünk optimalizálásához, az utóbbi vonatkozásban egy kiszervezési folyamat elindításához. Ezen alapvető célkitűzések mentén természetesen nekiláttunk a vállalati portfólió megtisztításának is, melynek keretében megválunk a vállalat fölöslegessé váló, nem termelő vagyonelemeitől, főként a használaton kívüli ingatlanok értékesítésével. A szociálpolitikát is új alapokra helyezzük" - fogalmaz a vezérigazgató.
A BE Rt. ma az ország legnagyobb hőerőművének számít, e társaság gondoskodik Budapest hőigényének 65 százalékáról, és a hőszolgáltatással kapcsoltan adja az ország áramtermelésének több mint 3 százalékát. Ám a budapesti hőpiacon megszerzett pozíciói felelősséget is rónak rá, ami Horváth Tamás szavai szerint nem egyszerűen ellátási felelősség, hanem megkerülhetetlen szerepvállalás Budapest életében mind gazdasági, mind környezetvédelmi, mind a társadalmi kapcsolatok terén. A vállalat nem függetlenedhet a főváros és a kerületek energiapolitikájától, hiszen ezek fejlesztési lehetőségei önmagukban is teret nyitnak a cég további fejlesztése, fejlődése előtt.
A BE Rt. ezért stratégiai együttműködés kialakítását javasolja a főváros életében hasonló szerepet betöltő olyan nagyvállalatokkal, mint a Főtáv és a Főgáz. Mindhárom említett nagyvállalat értelemszerűen érdekelt abban, hogy Budapestnek legyen egy előremutató energetikai koncepciója, programja, amelynek kialakítását a BE Rt. a maga részéről kifejezetten szorgalmazza, és kész abban szerepet vállalni. A vállalat ilyen irányú ambícióit - eddigi tapasztalatai alapján - igazolja az általa biztosított környezetbarát energia elterjesztéséhez fűződő érdek és törekvés a lakosság szempontjából is elfogadható hőárak elérésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.