Új, közvetlenül Brüsszelből pályázható forrás segítheti a magyar innovatív vállalatokat. Március közepén hirdették meg az Európai Innovációs Tanács (EIC) innovatív pályázatát, amelynek keretében 2021-ben 400 millió euróra lehet pályázni innovációs és fenntarthatósági projektekkel.
ebből mintegy ömilliárd euró a koronavírus-járvány utáni visszaállást segítő NextGenerationEU alap része – mondta a Világgazdaságnak Wootsch Attila pályázati szakértő, az Enterprise Europe Network (EEN) közép-magyarországi regionális nagykövete.
A program 2014–2020 közötti szakaszában bő ötezer kkv-t és több mint 330 kutatási projektet támogattak 3,5 milliárd euró összértékben. A hazai vállalkozások jól teljesítettek, a meghirdetett források mintegy 0,6 százalékát sikerült megszerezni magyar fejlesztések támogatására.
Fotó: Shutterstock
az Innovációs és Technológiai Minisztérium szerint a pályázati pénzeknek akár a 2 százaléka is támogathatná a magyar innovációt. Wootsch Attila jelezte, ennek az aránynak az elérése abból a szempontból is kiemelkedő lenne, hogy a Horizont Európa az innovációban a bajnokok ligájának tekinthető, ahová csak a legversenyképesebb fejlesztések kerülnek be.
A keretprogram teljes forrásának több mint harmadát egyetemi intézmények nyerik el, további csaknem 30 százalékot a nagy ipari innovációk támogatására fordítanak, míg a kis- és középvállalkozások a fennmaradó részt érhetik el. A most meghirdetett EIC-forrás a kkv-s fejlesztéseket célozza.
Azonban – tette hozzá Wootsch Attila – az ilyen ötletek esetében kiemelten fontos, hogy széleskörűen, több szakmai csoport által dokumentált legyen, hogy valóban nagy reményekkel kecsegtet az adott fejlesztés.
A fentiek és az eddigi pályázati tapasztalatok alapján a szakember szerint a legnagyobb eséllyel
Az egyetemi innovációs kapcsolatok felkutatásában a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által üzemeltetett nemzeti kontaktpontok nyújthatnak segítséget, míg a nemzetközi vállalati partnerek felkutatásában a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség lehet a fejlesztésben gondolkodó cégek partnere. A pályázatok elkészítésében pedig az EEN tapasztalatait használhatják ki a vállalkozások – mondta Wootsch Attila.
Mariya Gabriel, az EU innovációért, kutatásért, kultúráért és oktatásért felelős biztosa szerint az EIC Európa legambiciózusabb támogatási kezdeményezése, amely azzal, hogy a kezdetektől vállalja az innovatív vállalatok támogatását, megerősíti az európai technológiai szuverenitást, bővíti Európa legígéretesebb induló vállalkozásainak körét, biztosítva, hogy sikeres legyen az átállás az unióban az innovatív, digitális és zöldgazdaságra.