BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhibázott stratégia

Az orosz privatizátorok és nyugati tanácsadóik nem vették figyelembe, hogy Oroszország "egy külön világ", az oroszok nem úgy reagálnak az ösztönzésekre, mint mások -- idézi a Problemi Teorii i Praktiki Upravlenyija orosz lap az amerikai Harvard Egyetem oroszkutatással foglalkozó Davis Intézetének igazgatója, Marshall A. Goldman professzor véleményét.

Nem számoltak azzal, hogy az állami monopóliumok magánosítását magánmonopóliumok megjelenése követi, amelyek működése alig különbözik az előbbiekétől. Oroszországban sok privatizált vállalat viselkedik ma is úgy, mintha még a szovjet korszakban létezne: idegenkedik a sokszereplős piaci környezettől. Azt megértették az orosz privatizátorok, hogy szükségük van széles társadalmi támogatásra, de ebből is téves következtetést vontak le. Állampolgári vagyonjegyek gyors kibocsátásával akartak egyfajta "nemzeti kapitalizmust" teremteni. A terv a visszájára fordult, a 150 millió kupon túlságosan szétaprózta az állami vagyont az "új részvényesek" között, ez a tulajdonforma nem ösztönözte a vállalatok igazgatóit piaci viselkedésre. Igazi részvényesi kontroll hiányában inkább kezdték magukat a vállalatok tényleges tulajdonosainak érezni, és a gazdátlanná vált vagyont is eszerint kezelték-fosztogatták.
Sokkterápiával is kísérleteztek Oroszországban, de eredménytelenül. Irreális elképzelés volt ettől várni a piac gyors felélénkülését, mert nem voltak olyan intézmények, amelyek helyettesíteni tudták volna megszűnésük után az állami tervezési-elosztó hivatalokat. A piacgazdálkodást nem alapozták meg törvényekkel, nem alakult ki a könyvviteli gyakorlat, a csődeljárás, hiányoztak a kereskedelmi bankokat működtető szabályok. A központi tervezést anarchia váltotta fel az iparban és a kereskedelemben.
Hiányzott a magánüzleteket támogatni tudó államapparátus. A korábbi hatáskörüktől megfosztott kormánytisztviselők nem ismerték ki magukat a piacgazdasági funkciókban. A helyzeten a hiperinfláció is rontott, az állami tisztviselők bérei nem követték az árakat, ami precedens nélküli korrupcióhoz és a gazdaság erős maffiakontrolljához vezetett. A kilencvenes évek elején egy felmérés alkalmából Moszkvában a megkérdezettek 76 (míg Varsóban csak 6) százaléka mondta, hogy nem tudna dolgozni "maffiavédelem" nélkül.
Goldman szerint a privatizációs hibák még javíthatók lennének azzal, hogy sok új termelő és szolgáltató kisvállalatot alapítanak, amelyek gyengíthetik az oligarchákat, a monopóliumokat és a maffiakontrollt. A chicagói "mikrobankok" működéséhez hasonló rendszerben kedvezményes hiteleket kellene nyújtani az új vállalatoknak. Nem indokolt, hogy amíg Lengyelországban mintegy 2 millió kisvállalkozás van, addig Oroszországban csak 890 ezer. A duma privatizációs bizottságának jelentése szerint az orosz kormány az állami vállalatok 1992 és 1996 között magánosított mintegy 70 százalékáért csak 20 milliárd dollárt kapott. Ezért Goldman a privatizáció felülvizsgálatát is javasolja, majd a törvénysértően magánosított vállalatok visszaállamosítását és újbóli eladását a visszaélések elkerülésével, és külföldi befektetőknek csak kisebbségi tulajdonrészek juttatásával.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.