Litvánia a jövő év elején kilenc kiemelkedő fontosságú fejezetről szeretné megnyitni a tárgyalásokat az EU-val -- tudósít a Reuters. A kormány utasította a külügyminisztériumot és az európai ügyek bizottságát, hogy február 15-re készüljenek el az érintett fejezetekre vonatkozó pozíciós papírokkal. A 29 fejezet közül eddig húsznak a tárgyalását kezdte meg Litvánia, és ezek közül időlegesen hetet zártak le. A kormány legfontosabb céljai közé tartozik, hogy a csatlakozási tárgyalásokat már 2002-ben befejezze. Az e hónapban közzétett uniós jelentés a tagjelöltek előmeneteléről kedvező értékelést tartalmazott Litvániáról.
A tegnap elfogadott cselekvési terv szerint a kormány a jövő év elején dönteni fog az energiaszektor újjászervezéséről, majd privatizációjáról is. Elemzők korábban aggodalmuknak adtak hangot a magánosítás ütemét illetően, miután az októberi választások nyomán hatalomra került Rolandas Paksas miniszterelnök szigorúbb állami ellenőrzést ígért. A gazdasági minisztériumnak január 2-ig kell a parlament elé terjesztenie az energia- és gázszektorral kapcsolatos privatizációs elképzeléseit. Egy hónappal kapott több időt a közlekedési minisztérium a vasút és a nemzeti légitársaság magánosítási tervének elkészítésére. Napirenden van az állami bankok eladása is. Jelenleg vizsgálják az észt Hansapank ajánlatát az ország második legnagyobb pénzintézetének, a takarékbanknak a 90 százalékára. Tárgyalások folynak a finn Sampo biztosítóval a fejlesztési bank egészének eladásáról. Két sikertelen kísérlet után várhatóan harmadszorra is kiírják a privatizációs tendert a második legnagyobb litván pénzintézetre, a mezőgazdasági bankra.
A kormány ígéretet tett az IMF-nek, hogy a jövő évi költségvetési hiány nem fogja meghaladni a GDP 1,4 százalékát. A még az előző kormányzat által kidolgozott költségvetési tervet a parlament ma várhatóan felülvizsgálatra visszaküldi a kormánynak, amely december elején áll elő saját verziójával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.