"Mintha a meggyengülő, vagy legalábbis elbizonytalanodó kormány megkapaszkodott volna a pártban" - összegezték az MSZP vezető politikusai az elmúlt hetek vitái után kialakult jelenlegi helyzetet. Ez a képlet leginkább abból olvasható ki, hogy a Medgyessy Péter vezette kabinet részéről az utóbbi napokban számos olyan jelzés érkezett, amely azt mutatja: több aktivitást várnak a párttól, rendszeresebb, állandóbb az információáramlás, s a pártrendezvényekre gyakrabban jutnak el kormánytagok. Bár csak annyit hangoztatott mindkét fél, hogy "kölcsönösen kiengedtük a gőzt", mégis úgy tűnik, valamit sikerült változtatni a kormány és a párt kapcsolatán. A főként az együttműködésről szóló vita egyik célpontja, László Csaba pénzügyminiszter többek szerint egyelőre próbaidőt kapott a párttól, sorsa további munkájának eredményétől függ.
A nyári viták másik hozadéka lehet, hogy egyre erősebb a szándék az MSZP-n belül, hogy a tisztújító kongresszust 2004 második felében kellene megtartani. Párton belül nem vették komolyan Horn Gyula jövő év elejét javasló ötletét, mert a tavaly megválasztott vidéki vezetőkön ezt nem lehetett volna "keresztülverni", s senki mögött nem állnak kész utódok. Az viszont tény, a jelenlegi helyzetben kár lenne 2005-ig várni - vélik a párt egyes vezetői.
Bár egyre határozottabban fogalmazódik meg a "meg kell újulni" igénye, a személyi ügyekről nem illik beszélni a párton belül sem, mindaddig, amíg Kovács László nem nyilatkozik szándékai felől. A párt amortizálásáért, a döntéshozataloktól való távoltartásáért felelőssé teszik a pártelnököt, és sokan úgy vélik, belátva a kritikákat, nem indul újra a tisztségért. Többen nyilatkoztak úgy: egy 2004-es tisztújítás leginkább Gyurcsány Ferencnek nem jön jól - ha a sportminiszter dédelget pártkarriert -, mivel addig már nem tudja felépíteni magát a nyári támadássorozat után. Egyesek Lendvai Ildikót is emlegették mint lehetséges pártelnököt, ám lapunk úgy tudja, a frakcióvezető nem ambicionálja a tisztséget. Szóba jöhető jelölt továbbra is Szili Katalin és Juhász Ferenc. Míg a házelnöknek "nómenklatúrával" kapcsolatos kijelentése az MSZP-n belül is vitatott, addig a honvédelmi miniszter pártügyekben egyelőre nem hallatja a hangját. A vezetők többsége ma még úgy látja, nem lehet rákészülni a tisztújításra: nem ismert Kovács László döntése, s nem tudni, Kovács és Medgyessy között milyen a viszony.
"Kifulladt az a modell, hogy egyéni ambíciókkal, bozótharcos módjára lehetett bármit is elérni a pártban, nem lehet csak egy-egy jó ötlettel megújulni, ha nincs alternatíva, nincs koncepció s nincs szövetségi rendszer" - fogalmazott lapunknak a párt egyik vezetője. Hozzátette: a "jó volna megújulni" szlogen óhaj maradt, a konspiratív megbeszélésig jutott csak el. A párt akkor sem működött jól, amikor népszerű volt, a szimpátiavesztés pedig csak még jobban kiemelte a problémákat. "Az MSZP-ben annak a politikusnak van esélye előrelépni, aki valóban megújulást akar, akit már ismernek, s akit maguk közül valónak tartanak" - fogalmazott Hiller István alelnök, aki a hosszú távú program előkészítéséért felel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.