BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több környezeti hatásvizsgálat

Már folynak az előkészületek azon uniós irányelv magyar joganyagba való átültetésére, amely az egyes tervek és programok környezeti hatásának vizsgálatát írja elő. A környezetvédelmi minisztériumban a részletes szakmai koncepció kidolgozása most fejeződik be, de mindenképpen tartani szeretnék a tagországok számára az irányelv átvételére előírt 2004. július 24-i határidőt - tudtuk meg Radnai Anikótól, a minisztérium hatásvizsgálati osztályának vezetőjétől.

Várhatóan a környezetvédelmi törvénybe kívánják beleültetni az új elvárást, de részletesebb szabályozásról kormányrendelet szintjén elég lesz gondoskodni. Az európai uniós irányelv szerint olyan meghatározott tervek és programok elkészítésekor kell hatásvizsgálatot készíteni, melyek jövőbeli beruházások engedélyezését befolyásolják, és megvalósulásuk jelentős környezeti hatással járhat. Az irányelv külön kiemel néhány ágazatot: a mezőgazdaság, erdészet, halászat, energetika, ipar, közlekedés, hulladékgazdálkodás, vízgazdálkodás, távközlés, idegenforgalom, területrendezés illetve földhasználat területét érintő tervek és programok készítésekor kötelező lesz környezeti hatásvizsgálat készítése.

Az új szabályozásnak közvetlenül sem anyagi, sem időbeli befolyása nem lesz a jövőben megvalósuló beruházásokra, közvetett módon viszont annál jelentősebb lesz a hatása, hiszen a környezeti szempontok hatékonyabb érvényesítése s a tervkészítési és -elfogadási folyamatokban a jelenleginél erőteljesebben fogja alakítani azt a feltételrendszert, ami a beruházások elhelyezkedését, jellegét, működését orientálja - mondta a Világgazdaság kérdésére Radnai Anikó. Hozzátette: a törvény nem fogja érinteni a már elkészült programokat sem, ha azonban módosítják a már meglévőket, a módosítások során az új törvénynek megfelelően kell majd eljárni.

Az új irányelv nem összekeverendő azzal az 1985-ben közzétett EGK-szabályozással, amely beruházásokra vonatkozik - hangsúlyozta Radnai Anikó. Hozzátette, ezt az irányelvet, mely jelenleg 138 tevékenységi csoportot érint, már 1993-ban átültették a magyar gyakorlatba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.