A kis- és középvállalkozások versenyképességét befolyásoló tényezők mellett új elemként jelentkeznek a 2004. évi adóváltozások - véli Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) általános alelnöke. Az MKIK nemzetközi kisvállalkozás-fejlesztési konferenciájának tapasztalatait összegezve elmondta: a kkv-k a kedvező intézkedések közé sorolják a társasági adó csökkentését és azt, hogy az iparűzési adóból levonható a befektetett pénzügyi eszközök és kamatbevételek 50 százaléka. Kedvező, hogy a veszteség korlátlan ideig elszámolható. Előnyös, hogy az ötven év feletti munkanélküliek és a gyesről visszatérők után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni, illetve, hogy kedvezőbbé válnak a fejlesztési adókedvezmény feltételei.
Örvendetesnek tartják, hogy a mikro- és kisvállalkozások beruházási adóalap-kedvezményével a középvállalkozások is élhetnek, és azt is, hogy a kisvállalkozók beruházási hiteleinek kedvezménye emelkedik. Kedvező, hogy az egyetemek területén működő vállalkozások kutatás-fejlesztési ráfordításaik háromszorosát leírhatják az adóalapjukból. Az előnyös határozatok listájára került az evahatár emelése.
Negatívum a járulékalap kiszélesítése. A rehabilitációs hozzájárulás összege nő, aminek szintén nem örülnek, miként annak sem, hogy a munkavállalói egészségügyi járulék ápolási hozzájárulás címén emelkedik. Kedvezőtlen a nullakulcsos áfa megszűnése és a 12 százalékos 15-re emelése. Előnytelen némely szja-kedvezmények megszüntetése, illetve mértékük csökkentése; az elkülönülten adózó jövedelmek adókulcsának emelése; a cégautó adótételének megduplázása. A kkv-k versenyképességét hátrányosan befolyásolja az új adónemek bevezetése; a súlyadó növelése, az energiaadó és a környezetterhelési díj, az innovációs járulék bevezetése. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.