BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy lehetőségek a k+f-ben

Versenyképesség és tudás alapú gazdaság - erre összpontosítanak az EU-tagországok állam- és kormányfői csúcstalálkozójukon Brüsszelben, de erre kell figyelniük a jövőre csatlakozóknak is. Magyarországnak feltétlenül be kell kapcsolódnia ebbe a folyamatba, vélik a lapunknak nyilatkozó szakemberek. Első lépésként a legfontosabb az innovációs törvény elfogadása.

A közelmúltban több tucat nagyszabású transzeurópai projektről születtek tervek a közlekedés, az informatika és a kutatás-fejlesztés terén, ám mint az EUobserver megjegyzi, a végső szót nem most, hanem a decemberi csúcson mondják ki az állam- és kormányfők. Eddig a legnagyobb figyelmet a rendkívül fontos - Magyarországot is érintő - közlekedési projektek kapták, ám a lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint nagy lehetőségek és kihívások várnak ránk az innováció, a kutatás-fejlesztés terén is.

Az EU a lisszaboni program keretében 2010-re irányozta elő az európai kutatási térség megteremtését, és egyúttal azt is, hogy a tagok uniós szinten átlagosan a GDP 3 százalékát fordítsák kutatás-fejlesztésre. Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke szerint 2002-ben az EU-átlag e téren 2 százalék körül volt, a hazai pedig épp- hogy elérte az 1 százalékot. Rendkívül sürgető tehát az in-novációs törvény elfogadása, amely lehetővé tenné egy speciális alap létrehozását és működtetését 2004. január 1-jétől. A pénzt fele-fele alapon az állam és a vállalatok adnák össze, s a vállalkozások közül azokat köteleznék korrigált nettó árbevételük 0,2 százalékának befizetésére, ahol nem folyik k+f tevékenység. Pakucs szerint hazánknak jó lehetőséget jelentenének az ilyen tervek, mert az elmúlt két évben minden tekintetben haszonélvezői voltunk az EU kutatási keretprogramjának.

A gazdaságban jelentősen nő a tudástartalom, ami növeli Magyarország ázsióját, hiszen a térségben magasabb hozzáadott érték előállítására és közösségi szinten is nagyobb teljesítményre képes - véli Fodor István, az EU-magyar üzleti együttműködési tanács elnöke. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az ehhez nélkülözhetetlen stabil háttér megteremtésével még adós az ország, elsősorban az oktatásban és a szemléletváltozásban, valamint a nem kevésbé fontos forrásfelhasználásban, ahol a minőség és az innováció országa helyett még mindig az infrastruktúra túlzott fejlesztése felé billen a mérleg nyelve. Holott mindig az oktatás a leggyorsabban megtérülő beruházás, tette hozzá, amely az eredményeként jelentkező intenzívebb kutatás és fejlesztés segítségével jobb és több pozíciót biztosíthat az EU-tag Magyarországnak, mint amivel tagjelöltként rendelkezik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.