BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tátongó lyukak az agrárfinanszírozásban

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint komoly bajba kerülhetnek jövőre a gazdák, mivel a 2004-es költségvetés tervezetében nincs elkülönített forrás a mezőgazdasági termelők számára az uniós közvetlen kifizetések nemzeti kiegészítésére.

A jövő évben bajba kerülhetnek a mezőgazdasági termelők, ugyanis nem lesz elég pénzük tevékenységük finanszírozásához - állította Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkára pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

Közölte: a 2004-es költségvetés tervezetében nincs elkülönített forrás a mezőgazdasági termelők számára az uniós közvetlen kifizetések nemzeti kiegészítésére.

Horváth Gábor szerint ehhez valamivel több mint 90 milliárd forint szükséges, ami nem szerepel az agrár-támogatási büdzsében.

A főtitkár szerint nincs elkülönítve az agrár-költségvetésben az a 76 milliárd forint sem, amely az EU közvetlen kifizetéseinek 25 százalékát biztosítaná. Erre pedig azért volna szükség Horváth Gábor szerint, mivel az uniós támogatásokat az Európai Unió utólag fizeti ki.

Ahhoz pedig, hogy a magyar gazdák a jövő évi uniós közvetlen kifizetésekhez, vagy azoknak legalább egy részéhez hozzájuthassanak, a költségvetésben a magyar államnak ezt meg kellett volna előlegeznie.

Horváth Gábor úgy vélte, hogy az uniós közvetlen kifizetéseket a kormányzat hitelből szeretné finanszírozni és így eljuttatni a gazdálkodóknak. Erre lehetőség is van, mivel előlegként az uniós közvetlen kifizetések 50 százalékát indokolt esetben felveheti a gazdálkodó.

A MOSZ főtitkára szerint ugyanakkor a hitel nem lehet megoldás, mivel az ágazat igen tőkeszegény és már így is sok kölcsön terheli a gazdálkodókat.

Az idei évről áthúzódó költségvetési kiadások a jövő évben az agrártámogatási összeget mintegy 90 milliárd forinttal terhelhetik meg. Ez az összeg szintén csökkenti az agrártámogatásokra felhasználható pénz összegét.

A MOSZ vezető tisztségviselője úgy fogalmazott, hogy a jövő évi agrártámogatási összegből mintegy 40-50 milliárd forintot lehet ténylegesen agrártámogatásokra fordítani.

Az agrártámogatások jövő évi teljes összege a MOSZ véleménye szerint mintegy 285 milliárd forintra rúg, mivel a kormány által jelzett 293 milliárd forintból le kell vonni a szaktárca alapjaiba befizetett termelői befizetéseket, mintegy 8 milliárd forintot.

A MOSZ-nál sérelmezik azt is, hogy a jövő évi adótörvények szintén nem kedveznek a mezőgazdasági vállalkozásoknak, ugyanis a kis- és középes vállalkozásokra vonatkozó kedvezményeket a mezőgazdaságban nem lehet igénybe venni, hasonlóan a nemzetközi szállítmányozáshoz.

Emellett a mezőgazdasági vállalkozókat terheli az energiaköltség növekedése, a K+F-járulék befizetési kötelezettsége, továbbá a környezetvédelmi díj is. Ez összesen - Horváth Gábor szerint - mintegy 4 milliárd forintnyi többletköltséget jelent majd a vállalkozók számára összességében.

Horváth Gábor úgy fogalmazott, az állam a magyar mezőgazdaság mögül egy évvel korábban vonult ki, mint ahogy arra lehetőség lett volna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.