Nagyszabású adócsökkentésekkel kíván szilárd alapot teremteni a növekedés jövőre várt gyorsulásának a finn kormány. A közterhek mérséklésében külső kényszer is közrejátszik: az ország vállalatai növekvő számban települnek át a közeli Észtországba, mert ott a munkabérek mellett az alacsonyabb adók és járulékok is nyereségesebbé teszik a termelést.
A fogyasztás élénkítése végett mindenekelőtt a személyi jövedelemadót fogják csökkenteni, emellett további vásárlóerő keletkezhet a szeszes italok adójának 40 százalékos leszállítása folytán. További lépésként 29-ről 26 százalékra szállítanák le a vállalati nyereségadót. A bevételkiesés - legalább részleges - ellensúlyozására viszont a jövőben magánszemélyek is fizetnének osztalékadót, ilyen címen közterhet korábban csak vállalatoknak kellett leróniuk a tőkejövedelmeik után. Ez utóbbi lépéssel Antti Kalliomäki pénzügyminiszter egyébként egy idevágó uniós direktívához is igazodni szeretne. A közterhek leszállítása következtében a jövő évi növekedés - a még alig néhány hete prognosztizált 2,2-ről - akár 2,7 százalékra is gyorsulhat. Az élénkülés egyébként már az idei második fél évben elkezdődött, aminek köszönhetően a 2003-as GDP - a korábban várt 1,2 helyett - 1,4 százalékkal is meghaladhatja a tavalyit.
A leendő új tagállamok által gyakorolt vonzerő a finn ipar számára elsősorban Észtország révén jelentkezik, ahol a vállalati nyereségadó már most is csak 26 százalék, és a közeli jövőben 20 százalékra fog mérséklődni. A finn ipari szövetség máris káros - és az uniós irányelvekkel ellentétes - adóversenyről panaszkodik. Valójában azonban a termelővállalatokat mindenekelőtt az alacsony bérek vonzzák a Baltikumba: Észtországban az átlagos órabér mindössze 3,03, Finnországban viszont 22,13 euró. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.