BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felgyorsítható a társasházak felújítása

A társasházak felújításához kedvező lehetőségek állnak rendelkezésre, ám saját forrás híján sok lakóközösség mégis fél belekezdeni a munkákba. Érdemes pedig átgondolni, mert - a feltételeknek megfelelő esetekben - a költségek harmadát az állam fizeti, ha a másik harmadot hozzáteszi a helyi önkormányzat, s így a lakókra csak a maradék egyharmad kigazdálkodása hárul. Tény, hogy gyakran ez is meghaladja a tulajdonosok anyagi lehetőségeit. Hitelfelvétel esetén azonban a központi költségvetés kamattámogatást is nyújt a lakásszövetkezeteknek, társasházaknak, ha azok eleget tesznek felújításialap-képzési kötelezettségüknek. A kamattámogatás a törlesztés első öt évében 70, a második öt esztendőben pedig 35 százalékos. Így akár 5-7 százalékos hitelkamatot fizetve is rendbe hozhatók a leromlott állapotú épületek, s megoldhatóvá válik többek között a hőszigetelés, a nyílászárók cseréje, a fűtés korszerűsítése vagy a liftek felújítása.

Gyakran a hitel ellen szól, hogy a lakók attól tartanak, a visszafizetés miatt jelentősen meg kell majd emelni a közös költséget. Ennek kivédésére is található megoldás: ha a társasház él a lakás-takarékpénztárak által biztosított előtakarékossági lehetőséggel, az évente befizetett összeg után 108-216 ezer forint közötti állami támogatást írnak jóvá részére. Így biztosítható az az összeg, amelyből a hitel visszafizethető.

Ahhoz, hogy tavasszal el lehessen indítani a munkákat, már most el kell kezdeni a felkészülést. Az önkormányzatok is készítik jövő évi költségvetési koncepciójukat, majd ezután részletes büdzséjüket, így a társasházak, lakásszövetkezetek közös képviselőinek is a most következő időszakban lesz lehetőségük arra, hogy javaslatot tegyenek, illetve támogatást kérjenek felújítási terveik megvalósításához.

A Raiffeisen Bank 2000-től nyújt kedvező feltételű hitelt társasházak és lakásszövetkezetek részére. Ez év májusától pedig olyan változásokat is életbe léptettek, amelyek eredményeképpen az érintettek hitelképessége jelentősen megnőhet. Korábban az önkormányzatok vállaltak kezességet a kölcsön visszafizetésére, ez a megoldás azonban sok problémát vetett fel. A bank most a felvett hitel 20 százalékára kér biztosítékot, amely lehet többek között óvadéki betét, jelzálog, bank- vagy egyéb garancia. Az új feltételek mellett például az egyik dunaújvárosi lakásszövetkezet korábbi 50 millió forintos hitelkeretét további biztosíték bevonása nélkül emelték 250 millióra.

A bank együttműködési megállapodást kötött az International Finance Corporationnel (IFC), s ennek alapján az energiamegtakarítással járó beruházások biztosítékául világbanki garancia igényelhető. A hitelfelvételnél ez nem jelent többletterhet, a teljes ügyintézést a pénzintézet végzi. Ugyancsak megállapodást írtak alá a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségével (LOSZ), illetve a Lakásszövetkezetek és Társasházak Érdek-képviseleti Szakmai Szövetségével (LÉTÉSZ) is, a nemzeti lakásprogrammal összhangban kialakított hitelfelvételi lehetőségek jobb kihasználása érdekében. Emellett a bank több önkormányzattal is felvette a kapcsolatot annak érdekében, hogy a helyhatóságok az erre elkülönített alapjaikból fedezetet biztosítsanak a lakásszövetkezetek és társasházak számára, így segítve a közös tulajdonban lévő részek korszerűsítését.

A 2004. évi központi költségvetés tervezete szerint jövőre is folytatódik az állami támogatású bérlakásprogram, amelynek része a lakóépülettömbök közös tulajdonú részeinek rehabilitációja. Ugyancsak folytatódik az épületek energiamegtakarítási programja, amelynek keretében az iparosított technológiával épült házak energiatakarékos felújításához, a gépészeti rendszerek, berendezések korszerűsítéséhez kapható támogatás. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.