Forián Szabó Gergely (CA IB Alapkezelő)
Véleményem szerint a mostani válsághelyzetre néhány hónap távlatából nagy valószínűséggel "túllövésként" fogunk visszatekinteni. Gondolom ezt akkor, amikor még javában tart a magyar államkötvények mind ez idáig példátlanul kemény vesszőfutása. De miért pont ezekben a hetekben csúcsosodik ki a hazai adósságpiac válsága? A magyar gazdaság gyenge pontjai (élen a külső pénzügyi pozíció drasztikus romlásával) legalább másfél éve "közismertek", bár a mértékek újra és újra tudtak meglepetést okozni. Az árfolyamsáv június eleji eltolásáról is bőven volt idejük ítéletet alkotni a befektetőknek. Az elemző szemszögéből nézve úgy tűnik, mostanra nagyjából túljutottunk a nehezén. 2004 a stabilizálódás éve lehet. Egyrészt az egyensúlyi zavarok kismértékű enyhülése miatt, másrészt pedig az euró előszobáját jelentő ERM II. árfolyamrendszerhez történő csatlakozás ürügyén. Úgy gondolom, hogy a forintkötvények dél-amerikai típusú értékelése a közép-európai konvergenciaövezetben nem reális, még akkor sem, ha kicsi és törékeny piacról van szó. A fenti véleménnyel erős ellentétben áll a piac jelenlegi értékítélete. Ennek hátterében - a hazai kötvény- és forintpiac gyenge likviditásán, valamint nagyfokú liberalizáltságán túl - a külföldi befektetők teljes kiábrándultsága áll. Valahol érthető, hiszen nem is olyan rég még 2007-es euróbevezetésről, erős forintról, fokozatos inflációcsökkenésről és határozott költségvetési fordulatról hallhattak a gazdaságpolitika formálóinak szájából. Sokan el is hitték, amit hallottak, ez pedig sok tíz milliárd forintnyi megtakarítást eredményezett a csúnyán eladósodó államháztartásnak. 2003 közepére azonban még a legoptimistábbak számára is kiderült, hogy "csúszik a program". A piacnak elege lett az ígérgetésből, a külföldi kötvénytulajdonosok úgy érzik, becsapták őket. Ők már csak akkor fognak hinni, ha látják az első eredményeket.
Duronelly Péter (Budapest Alapkezelő)
A kérdés megválaszolásához azt kell megvizsgálni, miért alakult így a piac, illetve hogy a kamatemelkedésnek és az (egyelőre) minimális forintgyengülésnek milyen volt a természetrajza. A gyenge makromutatóról, a riasztó külső egyensúlyi helyzetről és annak egészségtelen finanszírozási szerkezetéről számos fórumon esett már szó. Érdekes, hogy a konvergenciában vakon bízó, és a kamatkülönbözetre éhes piac eddig nem aggódott amiatt, hogy a gazdaság az EU-csatlakozásunk küszöbén a konvergencia helyett a divergencia jeleit mutatja. Ezen talán nem kell csodálkozni, hiszen a korábban kétkedéssel tekintett Olaszország vagy Portugália is képes volt a konvergencia legszükségesebb kritériumait teljesíteni, így joggal várhattuk, hogy ez a közép-európai országokban sem lesz másképp. A konvergenciára azonban túl korán, túl sokan játszottak, ami alkalmasint akkor is veszélyesen túlvett állapotot eredményezhetett volna, ha a csatlakozó országok egyébként a helyes és elvárt úton haladnak. Az elmúlt három év inkonzisztens gazdaságpolitikai mixe aztán sokakban riadalmat keltett, és úgy tűnik, most érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amikor a befektetési slágertéma nem a konvergencia, hanem a divergencia. Látnunk kell, hogy 2003 telén-tavaszán a hazai deviza- és kötvénypiacon klasszikus trendforduló következett be: az évek óta tartó erősödés pánikszerű vételben kulminálódott, amit törvényszerűen követett a kijózanító korrekció. Most gyengülő trendben vagyunk, még ha ezt nehéz is beismerni. Veszélyes, hogy úgy gyengülünk, hogy eladók alig vannak, tehát aki eddig évekig vevő volt, most beragadt pozícióiban ücsörög. A gyengülő trend akkor fordul ismét tartósan erősödőbe, ha kirázódnak a beragadt korábbi vevők, a piac pedig nem lesz telítve magyar állampapírokkal és forinttal. Ez a gyenge árak ellenére még nem következett be, de pusztán idő kérdése, mikor fog. Előtte minden erősödés csak átmeneti lehet, és ez ellen most már a gazdaságpolitika sem sokat tehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.