Az elmúlt évek működőtőke-áramlásai a négy kelet-közép-európai csatlakozó országban 1999 és 2003 első fele között vegyesen alakultak: a GDP-arányos beáramlások alapján Magyar- és Lengyelország stagnáló-romló, Csehország és Szlovákia jelentősebb és javuló teljesítményt mutatott fel - áll az ICEG kutatóintézet külföldi működőtőke-áramlást vizsgáló tanulmányában.
A különbség mögött néhány tényező markánsan eltérő alakulása húzódik meg. Kiemelkedik a privatizációs folyamat eltérő lezajlása. Míg Magyar- és Lengyelország esetében a privatizációs bevételek aránya csökkenő, addig Csehországnál és Szlovákiánál növekvő. A magánosításhoz kapcsolódó befektetések nélküli működőtőke-áramlások visszaigazolják a privatizáció kiemelkedő szerepét.
Döntőnek bizonyult a költségtényezők alakulása is. Az euróban mért fajlagos munkaerőköltség a teljes időszakban mindenhol emelkedett, de mértéke és forrásai eltérőek voltak. Csehországban a drágulást közel azonos mértékben okozta a felértékelődő valuta és a bérek növekedése, Lengyelországban és Szlovákiában az árfolyam hol ellensúlyozta, hol fokozta a béremelkedés hatását. Összességében mindhárom országban a keresetek bővülése relatíve kiegyensúlyozottnak mondható, Magyarországon viszont a termékegységre jutó munkaerőköltség növekedésének fő hajtóereje a mindenféle racionalitástól elrugaszkodó béremelkedés volt, amihez a periódus második felében a felértékelődő árfolyam is csatlakozott. Ez kizárólag a politikai ciklus eredménye, és egyben a későbbi makrogazdasági egyensúlyi problémák gyökere is - állapítja meg az ICEG.
A makrogazdasági folyamatok közül (a már korábban említett nominális felértékelődésen kívül) a dezinflációs pályát eltévesztő monetáris politika által elszenvedett hitelvesztés befolyásolta a tőkeimportot. A gazdaságpolitikai hitelvesztést Lengyel- és Csehország esetében más helyzet előzte meg, nem egy fiskális expanzió által térdre kényszerített monetáris politika. Így a hitelesség újraépítésére is nagyobb a mozgástér. Ez magyarázza a befektetők nyugodtabb viselkedését. Magyarországon ellenben a kedvezőtlen körülmények halmozásával a fiskális és monetáris irányítás közötti összhang hiánya, illetve az alkalmazott monetáris és árfolyamrendszer latens inkonzisztenciája eredményeként állt elő a hitelesség megcsappanása és ezen keresztül a befektetői bizalom zuhanása. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.