BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Forintos" technikák a Fideszben

Az ellenzék tegnap kétszer is megakadályozta, hogy elkezdődhessen a szavazás a jövő évi költségvetéshez benyújtott második körös módosító indítványokról. Ezt a már bevált és a kormányváltás óta rendszeresen alkalmazott technikával tette: észrevételezve, hogy a kormánypártiak nincsenek jelen teljes létszámban az ülésteremben, az ellenzéki képviselők nem nyomták meg egyik szavazógombot sem, miáltal határozatképtelennek bizonyult az Országgyűlés. Ez az eset is alátámasztja annak a vezető fideszes politikusnak az állítását, aki lapunknak azt mondta, a "forintos" ügyek és a vele immár szorosan összefüggő költségvetési vita kapcsán semmilyen "extrát" nem terveznek, "a hagyományos ellenzéki technikák" alkalmazásával igyekeznek gyengíteni a

koalíció pozícióit. "A kormány hibáiból élünk" - ismerte el a részletes, kidolgozott stratégia hiányát a politikus.

A Fidesz az elmúlt időszakban valóban nem használt különleges eszközöket. Így nem ennek az esztendőnek a "találmánya" az igen magas számú költségvetési módosító indítvány benyújtása sem; a nagyobbik oppozíciós erő tavaly éppúgy ezernégyszáz első körös - a büdzsé fő számait érintő - korrekciós javaslatot nyújtott be, mint az idén, mint ahogyan a kapcsolódó módosítók szintén ezres mennyisége sem rendkívüli. A Fideszt eközben "természetesen" nem aggasztotta, hogy a javaslataiban megjelenő 1600 milliárd forintos kiadási többlet "végromlásba döntené az országot", hiszen tisztában volt azzal, hogy - miként az minden évben történik, függetlenül attól, ki van kormányon, és ki ellenzékben - indítványait a koalíció sorra elutasítja majd.

Ilyen értelemben csupán retorikai jelentősége volt annak is - erősítik meg a Fideszben -, hogy a párt a nemzeti valuta leértékelődése miatt a költségvetés visszavonását követelte, és felajánlotta "építő" közreműködését annak újratárgyalásában. "Nyilvánvaló volt, hogy erről szó sem lehet, de a javaslatunk jól hangzott" - nyugtázzák a párt vezetői. Egyébként tény, hogy a kezdeményezéssel sikerült némi kommunikációs előnyre szert tennie az ellenzéknek, hiszen a kormányoldal ezen a ponton elveszítette a kezdeményezést, és reagáló pozícióba kényszerült. A Fidesz igyekszik tartani a lendületet, és minél többször többfélét mondani. Ennek jegyében nyilatkozik most mindennap Orbán Viktor pártelnök - aki hol a privatizáció leállítását szorgalmazza, hol a "gazdaság valós helyzetének elhallgatását" veti a kormány szemére -, illetve szólal meg, ahányszor csak lehetséges, Varga Mihály volt pénzügyminiszter.

A párt ebben a kérdésben nem készül kilépni a klasszikus ellenzéki szerepkörből. Így nem tervezi nagyobb szabású gazdaságpolitikai stratégia felvázolását sem. Két és fél évvel a választások előtt ennek nem lenne semmi értelme - magyarázzák a Fidesz vezetői.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.