Több mint három hónapos huzavona után koalíciós megállapodásra jutottak a 2004-es narancsos forradalom vezető erői Ukrajnában: Viktor Juscsenko államfő Mi Ukrajnánk nevű tömörülése, Julija Timosenko korábbi miniszterelnök pártja, illetve a kisebb szocialista párt. A megállapodást várhatóan holnap írják alá; egyes hírek szerint azért nem ma, mert június 22. a Szovjetunió náci megszállásának emléknapja, mások szerint viszont az egyezmény tervezetét még a pártokon belül is el kell fogadtatni. Viktor Janukovics, a márciusi választásokon győztes, de önmagában kormányt alakítani nem képes oroszbarát Régiók Pártjának elnöke emiatt máris törvénysértést emleget: szerinte a pártok jóváhagyása előtt nem lett volna szabad bejelenteni a koalíciós megállapodást.
Az egyezmény belső elfogadtatása azért bizonyulhat kényes kérdésnek, mert a Mi Ukrajnánk és a szocialisták tagjai közül is sokan inkább a Régiók Pártját választották volna koalíciós partnernek. Mint emlékezetes, az egykoron harcostárs Juscsenko és Timosenko viszonya tavaly szeptemberre igencsak megromlott, amikor is az államfő a választási ígéretek be nem tartása miatt menesztette az addig a miniszterelnöki posztot betöltő Timosenkót. Azonban a koalíciós megállapodás nyomán most visszatérhet a kormányfői székbe; első helyettesét a szocialisták adhatják majd, míg a parlamenti elnöki tisztet a Mi Ukrajnánk politikusa, Jurij Jehanurov jelenlegi miniszterelnök töltheti be.
Az ellentétek nyomán számos elemző kétli, hogy Timosenko képes lesz fenntartani a stabil kormányzati többséget. A jövendő miniszterelnök maga is elismeri, hogy „vannak kockázatok, amelyeket néhány ember jelent az országon belül és kívül”, ám természetesen bízik a sikerben. A stabilitás megőrzése közgazdászok szerint már csak azért is fontos, mert az előfeltétele a külföldi működőtőke-beáramlás növekedésének, amire pedig a folyó fizetési mérleg hiányának ellensúlyozása miatt van szükség. A deficit az év első negyedében elérte a 753 millió dollárt, ami a legmagasabb negyedéves hiány 1998 óta. A tavalyi év azonos időszakában még 1,6 milliárd dolláros folyó fizetési többletet könyvelhettek el Ukrajnában. A látványos romlást az magyarázza, hogy a hrivnya erősödése, egyes importvámok megemelése, illetve az orosz földgáz drágulása nyomán a behozatal 2006 első négy hónapjában 23,2 százalékkal bővült, miközben az export 3,9 százalékkal visszaesett.
A piacok egyelőre kivárnak: a koalíciós megállapodás részleteiben még ismeretlen tartalmát fontosabbnak tartják, mint a megszületéséről szóló bejelentést. Előrejelzések szerint az ukrán gazdaság az idén 2,8 százalékkal bővülhet. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.