BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összekötik az energiahálózatokat

A miniszteri tanács tegnapi ülésén elfogadta az Európai Bizottság javaslatát a transzeurópai energiahálózatok (TEN-E) irányelveinek 2006-os felülvizsgálatáról. Az indítványt az Európai Parlament már áprilisban jóváhagyta.

A TEN (Trans European Networks) programnak az energiahálózatok továbbfejlesztésével foglalkozó részprojektjében (a „TEN-E”) az idei felülvizsgálat különösen kiemeli, hogy az öszszes tagállam szénhidrogén- és áramellátását csak egységes rendszerbe szervezett hálózattal lehet tartósan szavatolni. A 2006-os fejlesztési irányelvek elsődleges teendőként említik a tagállami ellátási hálózatok összekapcsolásában még meglévő gyenge pontok kiiktatását, hogy az EU egységes piacként tudjon fellépni a fenyegető energiafüggőség következményeinek enyhítéséért.

A miniszteri tanács drámai megfogalmazásban figyelmeztet arra, hogy a kibővített EU mostani 50 százalékos importfüggősége 70 százalékra növekszik a következő 20-30 évben, ha elmaradnak a szükséges fejlesztések. A 2006-os TEN-E-felülvizsgálat ennek szellemében hármas követelményt fogalmaz meg: el kell érni a felhasználásnak egy fenntartható szint szerinti stabilizálását, az energiát versenyképes árakon kell kínálni, és meg kell teremteni az ellátás biztonságát.

Az idei TEN-E összesen 42 – összeurópai érdeket megtestesítő – projektet (32 elektromos és 10 gázhálózati beruházást) fogalmaz meg, amelyek természetüknél fogva határokon átívelő fejlesztésnek minősülnek, meghaladva egy-egy tagállam illetékességét. A gázhálózattal foglalkozó fejezet szerint a beviteltől való függőség erőteljesen növekszik a következő évtizedekben, ezért fontos beszerzési csatornákat kell kiépíteni Oroszország, a Kaszpi-tenger medencéje, Észak-Afrika és a Közel-Kelet viszonylatában. Az adott irányokban már 2013-ig 100 milliárd köbméternyi pótlólagos importkapacitást kell kiépíteni, fele-fele arányban új csővezetékekkel, illetve cseppfolyósított földgáz szállítására alkalmas, új infrastruktúra létrehozatalával.

Az áramellátást illetően a 2006-os irányelvek a ténylegesen európai léptékű vezetékes infrastruktúra kiépítését szorgalmazzák, ennek részeként a nagyfeszültségű távolsági hálózatok egységes rendszerbe szervezését sürgetik. A meglévő hálózat gyenge pontját képezik az államok közötti összeköttetések, az ellátás gyenge koordináltsága, illetve az áramtermelő kapacitások elégtelensége. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.