BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Itt tart Európa egyik legfejlettebb országa: nincs elég áram, korlátozni kell a fogyasztást – ez intő jel mindenkinek

Vállalkozások és háztartások tízezrei várják, hogy csatlakozhassanak az elektromos hálózathoz Hollandiában. A nyugat-európai országban kritikus az áramellátás helyzete, ami figyelmeztető jel lehet a többi ország számára is.

Több ezer vállalkozás és háztartás vár Hollandiában arra, hogy csatlakozhasson az elektromos hálózatra, ami arra kényszeríti a hálózatüzemeltetőket, hogy korlátozzák a fogyasztók energiafelhasználását.

áram, elektromos hálózat, Hollandia
Nem bír lépést tartani a holland elektromos hálózat az áram iránti igényekkel / Fotó: ANP via AFP

A probléma a Financial Times beszámolója szerint korai jele annak, ami valószínűleg más európai országokat is sújt majd, ahogy a villamosítás sebessége növekszik.

A holland hálózatüzemeltetők szövetsége, a Netbeheer Nederland szerint jelenleg több mint 11 900 vállalkozás vár villamosenergia-hálózati csatlakozásra. Ehhez jönnek még a közintézmények, például kórházak és tűzoltóállomások, valamint több ezer új ház is.

A holland tisztviselők és vállalkozások szerint a hosszas várakozási idő  hátráltatja a gazdasági növekedést, a cégeket pedig beruházási terveik újragondolására kényszerítheti.

Az új elektromos infrastruktúra-beruházásokra tett erőfeszítések ellenére a hálózatüzemeltetők szerint az ország egyes területein csak a 2030-as évek közepén lesznek elérhetőek az új összeköttetések.

Bár a hollandiai szűk keresztmetszet különösen súlyos, elemzők szerint az ottani helyzet előrejelzi,  mire számíthat a többi uniós ország, ahogy a villamosítás sebessége nő a blokk ambiciózus szén-dioxid-mentesítési céljainak elérése érdekében.

„Más országokban is vannak torlódások”, de a többi országnak „mindenképpen” figyelmeztetésként kellene tekintenie a holland példára – mondta Pató Zsuzsanna, a brüsszeli székhelyű RAP energiaügyi civil szervezet energiával foglalkozó civil szervezet szakértője.

Nem zökkenőmentes a gázról való átállás Hollandiában

Hollandia azon európai országok közé tartozik, amelyek a leggyorsabban haladnak a gazdaság kritikus részeinek villamosítása felé, miután 2023-ban befejeződött a kitermelés a hatalmas szárazföldi gázmezőn, Groningenben.

A Netbeheer Nederland adatai szerint már több mint 2,6 millió holland otthon tetején vannak napelemek. A vállalatok is felgyorsították a gázról való leválást a 2022-es uniós energiaár-válságot követően.

Az ország annyira hozzászokott ahhoz, hogy a gázkészletekre támaszkodjon, hogy az elektromos hálózat korszerűsítése nem tartott lépést vele – közölte az országos áramhálózat-üzemeltető, a Tennet.

A szükséges hálózati kapacitás biztosításához a holland kormány becslése szerint 2040-ig 200 milliárd euró körüli összegű beruházásra lesz szükség a kábelek és az új alállomások terén.

A hálózati szűk keresztmetszetek miatt  már most is a hollandok fizetik a legmagasabb árat az áramért Nyugat-Európában. Az Ember agytröszt adatai szerint például a havi árak megawattóránként nagyjából 30 euróval magasabbak idén, mint Franciaországban.

Máshol is akadozik az áram Európában

Az áramhálózat helyzete nem csak Hollandiában okoznak kihívásokat, idén tavasszal Spanyolországban és Portugáliában is nagyobb áramkimaradások hívták fel a figyelmet az energiabiztonsági problémára. Április 28-án áramkimaradások bénították meg Spanyolországot és Portugáliát. Az Ibériai-félsziget több városában teljes áramszünet volt, amelynek mindeddig nem tudni a pontos okát, de a spanyol szolgáltató szerint rendszerhiba történhetett. Az áramkimaradás milliókat érintett a tömegközlekedés, az áramszolgáltatás és a telefonvonalak megbénulásával.

Az összeomlás után jelentősen drágultak az áramárak Spanyolországban, de Nyugat-Európa többi részében is elszálltak az energiaárak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.