Kína újabb különleges fejlesztéssel rukkolt elő a mikrodrón-technológia terén: a Kínai Nemzeti Védelmi Technológiai Egyetem (NUDT) hallgatói bemutattak egy olyan robotikus szúnyogot, amelyet információszerzésre és különleges katonai bevetésekre terveztek. A mindössze 0,3 grammos, szúnyogra emlékeztető mikrodrón radarok számára szinte láthatatlan – és már most titkos katonai műveletekre fejlesztik. A kémdrón prototípusát június 20-án mutatta be az állami hadsereg tévécsatornája, a CCTV-7.
„A kezemben egy szúnyogszerű robot van” – mondta Liang Hexiang, a projekt egyik fejlesztője. „Az ilyen miniatűr bionikus robotok különösen alkalmasak felderítésre és speciális küldetésekre a harctéren”. A mindössze 2 centiméteres és alig 0,3 grammos kémdrón két apró szárnnyal és három vékony lábbal rendelkezik.
A szárnyak akár 500 csapást is képesek végezni másodpercenként, ami kiemelkedő manőverezőképességet biztosít.
A szúnyogszerű test érzékelőkkel van tele, amelyek rejtett megfigyelésre és célzott adatgyűjtésre alkalmasak – bár a hivatalos adatok nem részletezték, pontosan milyen információk gyűjtésére képes. A csapat emellett egy négy szárnyas, okostelefonról irányítható prototípust is bemutatott – számolt be róla a Euronews.
Szakértők szerint a mikrodrón apró mérete radar számára szinte láthatatlanná teszi, így rejtett megfigyelési vagy bevetési feladatokra különösen alkalmas. Bár a kínai fejlesztés figyelemre méltó, nem egyedülálló. A világ több országa is komoly erőforrásokat fordít a hasonló technológiákra:
A mikrodrónok megjelenése új távlatokat nyit a harctéri felderítésben, különösen városi környezetben, vagy zárt térben végrehajtott műveletek során. Bár a fejlesztések még kísérleti szakaszban vannak, az ilyen eszközök alkalmazása hosszú távon átalakíthatja a katonai műveletek természetét, miközben új kérdéseket vet fel adatvédelem, hadijog és civil kontroll terén is.
A Spotify-alapító Daniel Ek befektetési cége, a Prima Materia vezette a Helsing nevű német hadiipari startup legújabb tőkeemelési körét, amelyben 600 millió eurót vontak be, ezzel a vállalat értéke 12 milliárd euróra nőtt. A mesterséges intelligencia-alapú hadi technológiákat fejlesztő Helsing mára Európa egyik legértékesebb startupjává vált, és olyan partnerekkel dolgozik, mint Ukrajna, Nagy-Britannia, Németország és Svédország.
A vállalat már több ezer drónt szállított Ukrajnának, fejleszt autonóm légiharc-rendszert és tengeralattjáró megfigyelő drónokat is. Ek szerint a katonai technológia jövője a tömeg, az autonómia és a mesterséges intelligencia hármasára épül, ezért a cég finanszírozását felgyorsították. A szoftverfejlesztőként indult Helsing célja, hogy teljes körű MI-haditechnológiai vállalattá váljon, és a tervek szerint a jövőben tőzsdére is lépne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.