Energiadiplomácia. Derűlátó becslések szerint is két évbe telhet annak az új EU–orosz partnerségi szerződésnek a kialakítása és ratifikálása, amelyhez tegnap adtak tárgyalási mandátumot az Európai Bizottságnak a tagállamok külügyminiszterei. A jelenlegi, 1997-ben aláírt egyezmény felett már csak azért is eljárt az idő, mert számos fontos területre egyáltalán nem terjed ki; a lett és lengyel kormány fenntartásai miatt azonban a tárgyalási mandátum megfogalmazása is másfél évet vett igénybe.
A tárgyalások nyitányaként a június 26–27-i szibériai EU–orosz csúcson kereskedelmi kérdések kerülnek szóba. A majdani egyezménynek legalább ilyen fontos része lesz az energetika: egyrészt az EU számára fontos orosz földgáz- és kőolajszállítások biztosítása, másrészt a kölcsönösség elismerése az energetikai cégek piacra jutásánál. Brüsszel tárgyalási pozícióját e téren nehezítik azok a kétoldalú megállapodások, amelyeket Moszkva az „oszd meg és uralkodj” elvét követve vitt keresztül az elmúlt évek során.
A partnerségi egyezmény gyors létrehozása szempontjából nem biztató, hogy az új orosz elnök, Dmitrij Medvegyev nem Európát tekinti első számú külpolitikai célpontjának. Első hivatalos látogatásán a múlt héten Kínába utazott a Kreml új ura. Reuters, Bloomberg
(az EU–orosz tárgyalásokon)
Energetika
Kereskedelem
Határátlépés
Fogyasztóvédelem
Koszovó elismerése
Lengyel és litván sérelmek
Emberi jogok, Grúzia
Kutatás-fejlesztés
(az EU–orosz tárgyalásokon)
Energetika
Kereskedelem
Határátlépés
Fogyasztóvédelem
Koszovó elismerése
Lengyel és litván sérelmek
Emberi jogok, Grúzia
Kutatás-fejlesztés
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.