BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olaj a tűzre az olajár

Érzékenyen érinti a hazai vegyipart a kőolaj rohamos drágulása. Néhány nappal ezelőtt a fekete arany hordónkénti ára elérte a 135 dollárt, ez közel 40 százalékos növekedést jelent januárhoz képest, a vegyipar több ágazata számára pedig nemcsak az energia-, hanem a nyersanyagárak drasztikus emelkedése is többletterhet jelent. A szektorban tevékenykedő cégek már az elmúlt években is érzékelték ennek a folyamatnak a kedvezőtlen hatását, de eddig sikerült beépíteni áraikba a többletköltségeket. Most azonban könnyen elképzelhető, hogy az olaj közelmúltban tapasztalt rohamos drágulása miatt megugró kiadásokat nem tudják áthárítani a fogyasztókra.

A magyar vegyipar tavaly a várakozásoknál jobban teljesített: a szektor kibocsátása több mint 5 százalékkal, 3375 milliárd forintra bővült. Olvasó Árpád, a TVK vezérigazgatója és a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) elnöke a szervezet közgyűlésén elmondta: a vártnál nagyobb bővülésben komoly szerepet játszott, hogy a gazdasági tendenciák kedvezőbben alakultak tavaly, mint 2006-ban. Hozzátette azonban, hogy a vegyipar növekedése így is elmaradt a teljes ipar átlagától, tehát az ágazat magyar gazdaságon belüli súlya némileg visszaesett.

Szakértők szerint a hazai vegyipar növekedési esélyei ugyanakkor – annak ellenére, hogy az idén némileg lassulhat az ágazat kibocsátásának bővülése – továbbra is jók. Budai Iván, a Magyar Vegyipari Szövetség igazgatója elmondta: hazánkban megvannak a gazdaságos üzemméretek, rendelkezésre állnak a megfelelő kapacitások, s adottak a növekedéshez elengedhetetlen piaci igények is. Ezen alapvető tényezők mellett azonban más feltételeknek is meg kell valósulniuk ahhoz, hogy a magyar vegyipar a lehetőségeinek megfelelően bővülhessen a következő években, s utóbbiak közül kiemelkedően fontos, hogy a nyersanyag- és energiaellátás biztonsága megvalósuljon, méghozzá olyan áron, amelyet a piac még honorál a vegyipar számára.

Ez pedig a jelenlegi olajárak mellett nem igazán valósulhat meg. Az igazgató lapunknak jelezte: a fekete arany mostani drágulása elsősorban a műanyag alapanyagok (PVC, polietilén, olefin) gyártóit érinti érzékenyen – ezek a cégek ugyanis nagy menynyiségben használnak fel például vegyipari benzint –, de a földgáz árának emelkedése miatt növekvő alapanyagárakkal számolhatnak a műtrágyagyártók is.

A vegyipar számára kedvezőtlen tendenciát a szektor legnagyobb szereplői is megérzik, az olajár emelkedésének hatása például már a TVK Nyrt. első negyedéves gyorsjelentésében is látszott. Bár a csoport árbevétele mintegy negyedével gyarapodott az előző év azonos időszakához képest, s így 2008 első három hónapjában elérte a 96,9 milliárd forintot, az üzemi eredmény közel hetven százalékkal, 3,52 milliárdra zuhant. Ebben pedig komoly szerepet játszott, hogy míg a vegyipari benzin jegyzésára 56 százalékkal, a gázolajé pedig közel kétharmadával növekedett egy esztendő alatt, addig a vállalat legfontosabb termékei ennél jóval kisebb mértékben drágultak: a polimerek európai piacán az elmúlt egy évben az átlagos polietilén-jegyzések 6-11 százalékkal emelkedtek, míg a polipropilének 5-6 százalékkal nőttek. Olvasó Árpád jelezte: a társaság nagy erőfeszítéseket tesz, hogy az alapanyag- és az energiaárak kedvezőtlen hatását legalább részben mérsékelje eredménynövelő akciók megvalósításával és a hatékonyság további növelésével.

Jelentős költségnövekedést jelent az olajár-emelkedés a BorsodChemnek is. Gazdik Zoltán, a kazincbarcikai cég pénzügyi igazgatója lapunknak elmondta, hogy az olaj drágulása az összes üzletágukat érinti, de a legérzékenyebben a PVC-gyártást. Hozzátette: számoltak a fekete arany drágulásával, de ilyen mértékű áremelkedést nem vártak. Mivel a társaság a megnövekedett költségeket rövid távon nem tudja áthárítani a vevőire, ezért az olajárak kedvezőtlen alakulása a teljes év eredményére rányomhatja a bélyegét.





Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.