A tanulmány szerint 2009-ben változatlan marad a tengerentúli irányadó kamat, míg az euróövezetben a növekedés lassul a második félévben a magas nyersanyagárak miatt, az infláció pedig várhatóan 3 százalék fölé emelkedik idén. Kelet-Közép-Európában szintén a gazdasági növekedés lassulása várható, az inflációs kockázatok viszont emelkednek- vélik az Erste elemzői.
Az euróövezet gazdasága eddig egészen jól tartotta magát a különféle nehézségek ellenére - mondja Veronika Lammer, a nemzetközi Erste bank csoport kutatási osztályának elemzője, aki az erős első negyedév után technikai korrekciót jósol a második három hónapra.
Az év második felében ugyanakkor a gazdasági dinamika továbbra is visszafogott marad, az elemző szerint kizárólag a magas nyersanyagáraknak „köszönhetően”.
Az Erste elemzői a negyedéves gazdasági növekedés gyorsulásával számolnak 2009-re, ám a magas bázis miatt az éves növekedés mértéke a meglehetősen alacsony, 1,7 százalékos szinten marad. Az inflációs ütem 3 százalék feletti értéken stabilizálódik 2008-ban, ugyanakkor 2009-ben éles zuhanás várható egészen 2,2 százalékig, feltéve, hogy a nyersanyagárak nem szaladnak el.
A pénzpiaci kamatok várhatóan enyhe visszaesést mutatnak majd a júliusra beharangozott alapkamat-emelés után, hiszen a kockázati felár fokozatosan csökken. Az államkötvények az elmúlt hetekben jókora korrekción mentek keresztül, amelynek folyományaként konszolidáció következhet rövid távon.
Az Egyesült Államok gazdasága az év első felében jórészt stagnálást mutatott. Az év hátralévő részére vonatkozó kockázatok azonban jelentősek. Nem világos, hogy az olajár milyen magasságokba szárnyal még, valamint hogy a pénzügyi válság hosszú távú hatást gyakorol-e a hitelezésre – mondja Rainer Singer, az Erste közép-kelet-európai makroelemzési osztályának társigazgatója.
Az ingatlanpiaci korrekció mindenképpen folytatódik a jelek szerint, ám a másik két tényező stabilizálódása esetén ez nem fogja gátolni az amerikai gazdaság – habár szerény mértékű – talpra állását. Az olajár persze kulcsszerepet játszik az infláció alakulásában. A lakásárak stabilizálódása és kismértékű emelkedése alacsonyabb inflációt jelez az Erste elemzői szerint. Ezért az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek nem kell tovább szorítania a monetáris prést, vagyis 2009-re változatlan alapkamatot jósolunk. Ez azt jelenti, hogy a kötvénypiacokon a hosszú lejáratok vélhetően nagyobb kockázatnak lesznek kitéve, amint a gazdasági növekedés javulásnak indul. Ez utóbbi az amerikai dollár erősödéséhez is vezet, habár az izmosodás még így is csak szerény mértékű lesz a várakozások szerint.
A közép-kelet-európai országok gazdasági növekedése enyhén lassul az idén. Ez főként ciklikus okokra vezethető vissza, hiszen az elmúlt évek erőteljes bővülése után az inflációs kockázatok emelkedésnek indultak, amely ellen a központi bankok már megkezdték a védekezést a kamatok emelésével. Lengyelország, Csehország és Szlovákia még mindig erőteljes, több szektor által húzott növekedési ütemről számol be. Magyarországon a gazdasági kilábalás csak nagyon lassan halad a költségvetési kiigazítások nyomán.
Románia az idén vélhetően ismét erős gazdasági növekedést mutat, a legnagyobb kihívást pedig a külkereskedelmi hiány kordában tartása jelenti. Az előrejelzések szerint Horvátországban stabil szintre csökken a gazdasági növekedés üteme. A májusi választások után még folynak a koalíciós tárgyalások Szerbiában, amelynek kimenetele meghatározó lesz az ország külpolitikájára nézve. Az ukrán gazdaságot óriási belföldi és külföldi kereslet hajtja. Az Erste Bank elemzői arra számítanak, hogy a vizsgált országok közül Ukrajnában lesz a legmagasabb az infláció üteme. Az Erste elemzői a kockázatviselési hajlandóság mértékétől függően szilárd lehetőségeket látnak a befektetők számára Horvátországban, Magyarországon, Romániában és Ukrajnában.
A vállalati kötvények piaca
A legnagyobb kérdés az év második felében a pénzügyi válság a reálgazdaságra gyakorolt hatása az euróban denominált vállalati kötvények kamatfelárára.
További bizonytalansági tényező az euróövezet felfelé mutató inflációs kockázata, ami azt jelenti, hogy a vállalatok továbbra is magasabb finanszírozási költségekkel számolhatnak – mondja Elena Statelov elemző. Ennek ellenére az európai vállalatok helyzete szilárd a fundamentumok tekintetében, így a 2008-ban csökkenő hozamdinamikát a befektetési tevékenységek visszaesése ellensúlyozza. Az elemző nem számít arra, hogy a vállalatok adóssághelyzete romlani fog. Számításaik szerint az év végégig a hozamfelárak oldalazó mozgást végeznek úgy, hogy enyhe szűkülés lehet a legvalószínűbb eshetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.