BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Augusztusban az éves deficitcél háromnegyedénél tartottunk

Az államháztartás központi alrendszere 2012 júliusát 80,2 milliárd forintos többlettel zárta, a hetedik hónap végén a mérleg 437,5 milliárd forintos hiányt mutatott, ami az éves előirányzat 75,9 százaléka – erősítette meg a július elején már közzétett államháztartási sarokszámokat a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A központi költségvetés mérlege 49,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 22,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig közel 8,2 milliárd forintos többletet mutattak július végén. 2011 július hónapját a központi alrendszer 459,9 milliárd forintos hiánnyal zárta, az akkori mérleget a Szurgutnyeftyegaz Mol-pakettjének megvásárlása rontotta el.

Jövedéki adóból és személyi jövedelemadóból is több folyt be júliusban, mint egy évvel korábban, a 209,1 milliárd forintos áfabevétel azonban 44,5 milliárd forinttal, 17,5 százalékkal elmaradt a 2011. júliusitól. A bevétel csökkenése az adózók nagymértékű adó-visszaigénylésére vezethető vissza – magyarázza az okokat a nemzetgazdasági tárca közleménye.

A kisebb adók közül a cégautóadóból és a játékadóból is több folyt be júliusban, mint egy évvel korábban: az előbbiből 7,4 milliárd, az utóbbiból 5 milliárd forint bevétel keletkezett, ami sorrendben 51, illetve 17 százalékos növekedést jelent.

A pénzügyi szervezetek különadója sorban mínusz 1,3 milliárd forint szerepel, a befizetett 20,9 milliárd forint és a végtörlesztéssel összefüggő veszteségelszámolásra kiutalt 22,2 milliárd forint egyenlegeként. A 32 milliárdos júliusi evabevétellel a hetedik hónap végén ez az adónem 70,5 milliárd forintnál tartott, ami – főként az adózói kör szűkülése miatt – kevesebb mint harmada az éves előirányzatnak.

A költségvetési szervek kiadásainak júliusi összege 249,6 milliárd forint volt, közel 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az emelkedést részben az magyarázza, hogy a személyi juttatásokra és szociális hozzájárulási adóra fordított összegek 30,9 milliárd forinttal nőttek. A helyi önkormányzatok 83,1 milliárd forint támogatást kaptak a központi költségvetéstől, az EU-büdzséhez Magyarország az egy évvel korábbi 19,2 milliárd forint után mindössze 12,8 milliárd forinttal járult hozzá, az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások júliusi összege pedig 19,9 milliárd forint volt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.