BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcsokat döntöget a virtuális tőzsdén az internetes pénz

Ezer dollárra erősödött tegnap a bitcoin árfolyama. A virtuális pénznem szárnyalását az is erősíti, hogy egyre több helyen fogadják el fizetőeszközként. Elsősorban webshopok használják a fizetőeszközt, de felkeltette már Richard Branson figyelmét is.

A Virgin excentrikus főnöke néhány napja jelentette be, hogy a cégcsoportjához tartozó Virgin Galactic tervezett űrturistaútjait bitcoinnal is lehet fizetni. Sőt, nemrég a kanadai Vancouverben elkezdte működését az első olyan automata is, amelynek a segítségével kanadai dollárokat lehet a virtuális pénzre váltani.

Ennél is jobban mutatja azonban az érdeklődést, hogy már lopják a pénzt – természetesen hekkerek. A számítógépes támadás nem véletlen, hiszen maga a pénz is csak egy internetes pénztárcán (Bitcoin Wallett) keresztül létezik. A bitcoint egy magát Nakamoto Szatosinak nevező, mindmáig ismeretlen fejlesztője dolgozta ki még 2009-ben. A rendszer egy bármilyen internetes csomópont (és központi bank, adóhatóság vagy felügyelet) nélküli hálózatban működő (peer-to-peer) megoldás. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciókat közvetlenül bonyolítják a boltok és a pénznemet használó vásárlók, kikerülve nem csak a járulékos költségeket, de az ellenőrzést is. A virtuális pénz mozgása elvben visszakövethetetlen, ezért van az, hogy a bitcoint sokan a kábítószerkereskedők nem hivatalos fizetőeszközeként tartják számon – és az sem véletlen, hogy már felkeltette az amerikai Kongresszus figyelmét is.

Saját „pénztárcát”, vagyis bitcoinszámlát bárki létrehozhat. Ehhez a felhasználónak „bányásznia” kell – vagy valamelyik bitcointőzsdén keresztül megvásárolni. A bányászat számítógépes kódok megfejtését jelenti. Ez a számítógépes művelet egyben a rendszer titkosítását is biztosítja. Ha valaki megfejt egy kódot, és így „kibányász” egy virtuális érmét, újabb kódot kell feltörniük a felhasználóknak. A rendszer annyiban zárt, hogy az algoritmus szerint összesen 21 millió érme bányászható ki.

Azt egyelőre nehéz megjósolni, a bitcoin nagy jövő elé néz, vagy egy hamarosan kipukkanó buborék. Az mindenesetre figyelemreméltó, hogy az elmúlt időszakban brutális növekedésbe kezdett: amíg korábban dollárban két számjegyű áron jegyezték, a csúcspont pedig pár száz dollár körül volt, az elmúlt napokban az ezer dollárt súrolja az árfolyama.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.