BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segíthet Európán is, ha belevág a monetáris lazításba

Kilátások Európa megsínyli az orosz–ukrán konfliktust, riadalmat okoz a brit különutas politika erősödése, a gazdaságok együtt és külön-külön sem akarnak talpra állni, az infláció mindenütt a célértékek alatt mozog – magyarázta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő részvénypiaci stratégája a társaság sajtótájékoztatóján.

Az orosz–ukrán konfliktusra egész évben érzékenyen reagáltak a piacok, igaz az fejleményeket már egyre kisebb kilengéseket okoznak. Az is nyomasztja Európát, hogy a válság előtti jólét az országok többségében még nem tért vissza, egyedül Németországban és Franciaországban haladja meg a GDP a 2008-as szintet. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a deflációs veszély, amit az alacsony kőolajár is erősít. Az eurózóna inflációja jelenleg 1 százalék alatt van, azaz elmarad a kívánatosnak tartott 2 százalékos szinttől.

„Ilyen feszültségek közepette a világ azt találgatja, hogy a monetáris lazítás megfelelő eszköz-e az európai gazdaság beindítására” – mondja Pálinkás Ervin. Az agresszív pénzteremtés korábban a világtörténelemben nem sült el jól, ám az ezredforduló óta két ízben is jelentős sikereket hozott. Az Egyesült Államokban a három mennyiségi lazítással végül sikerült elérni, hogy a vállalati eredmények javuljanak, és a makromutatók is erősödjenek. Japánban is eredményes volt a 2000-es évek elején indított lazítás, a jelenlegi, a kormányfő után „Abenomics” néven emlegetett élénkítés fundamentális hatása azonban még nem egyértelmű.

A japán, az amerikai és a brit jegybankhoz képest az EKB mérlegfőösszege szinte semmit sem emelkedett a válság során. A részvénypiacokat viszont már a mennyiségi lazítás kilátásba helyezése is erősíti. Pálinkás szerint Európában is van tere a monetáris eszköztár bővítésének és a fiskális eszközök egyidejű bevetésének.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.