Nagyban megkönnyítheti az Ukrajnának szervezett nemzetközi mentőakció folytatását, hogy az orosz vezetés hajlandónak mutatkozik az ország adósságterheinek enyhítésére. Mint megírtuk, Vlagyimir Putyin államfő a G20-as csúcs alkalmával közölte: Moszkva már nem ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev idén decemberben egy összegben fizesse vissza 3 milliárd dollárnyi tartozását. Az orosz vezetés még Viktor Janukovics ukrán elnököt akarta két évvel ezelőtt megtámogatni azzal, hogy ennyiért vásárolt ukrán eurókötvényeket, majd miután Janukovics 2014 elején megbukott, normál szuverén adósságként kezelték a tartozást. Erre hivatkozva nem csatlakozott Moszkva az ukrán kormány és a kötvénytulajdonosok közti adósságátrendezési tárgyalásokhoz, amelyeknek a végén a magánhitelezők elfogadták, hogy 20 százalékkal csökkentik a kötvények névértékét, és türelmi időt adtak a törlesztésre. Az átstrukturált kötvényekkel a múlt héten kezdtek kereskedni; Putyin bejelentése után a tízéves papírok hozama 10 bázisponttal, 8,79 százalékra esett.
A hitelezői megállapodásra a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által szervezett 40 milliárd dolláros nemzetközi mentőcsomag miatt volt szükség – maga az IMF 17,5 milliárddal száll be ebbe –, ennek részeként kellett Kijevnek elérnie, hogy adósságszolgálata 15 milliárd dollárral csökkenjen négy év alatt. Oroszország azonban blokkolni tudta volna az aktuális IMF-hitelrészlet folyósítását, mert a szervezet nem utalhat olyan országnak, amelyik nem teljesíti adósságszolgálati kötelességeit – márpedig a 3 milliárd dolláros tartozást Ukrajna vesztegetésnek minősítette, és nem akarta kifizetni.
A valutaalap nemrég jelezte, hogy kiskapuk kihasználásával megoldhatja a helyzetet – ennek ment elébe Putyin. Oroszország e szerint beérné azzal, ha három egyenlő részletben kapja vissza a 3 milliárd dollárt 2016–2018 között (vagyis némi türelmi időt adna), de a visszafizetéshez az USA, az EU vagy valamelyik globális pénzügyi szervezet garanciáját kéri. Az IMF pozitív lépésként értékelte közleményében a javaslatot, az ukrán pénzügyminisztérium egyelőre annyit közölt, hogy még nem kaptak közvetlen tájékoztatást.
Az orosz ajánlat meglepetésként érte a piacot; elemzők részben azzal magyarázták, hogy Putyin ezzel is jelezni akarta Oroszország szerepvállalását a globális feszültségek enyhítésében. Az is magyarázhatja a békülékeny gesztust – emlékeztettek egyesek –, hogy rövidesen lejárnak a Krím félsziget annektálása miatt Oroszországra kirótt nemzetközi szankciók, és Moszkva szeretné elérni, hogy ezeket ne újítsák meg, vagy legalábbis enyhítsék.
Semleges hatás
Az Ukrajnának nyújtott hitel átütemezése semleges hatással lenne Oroszország adósbesorolására – közölte a TASZSZ hírügynökség szerint Makszim Oreskin pénzügyminiszter-helyettes. Az ukrán eurókötvények vásárlását annak idején az orosz nemzeti vagyonalapból finanszírozták – tette hozzá –, így az ügy nem érinti Oroszország jövő évi finanszírozási programját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.