BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mentőövet dobtak a fogyasztók

Az első becslésnél kétszer gyorsabban, 1,4 százalékkal nőtt a GDP az USA-ban 2015 utolsó negyedében. A profitok viszont zuhantak.

Mintha kettészakadt volna az amerikai gazdaság. A kereskedelmi minisztérium pénteki jelentése arra utal, hogy az alacsony, öt százalék alatti munkanélküliségi ráta és az olcsó üzemanyagok miatt éves szinten 2,4 százalékkal szárnyalt a negyedik negyedévben a háztartások fogyasztása, ám közben az adózás előtti vállalati nyereségek év/év alapon 11,5 százalékkal csökkentek. Ilyen mérvű esésre 2008 vége óta nem volt példa. Ennek oka részben ugyanaz, mint a fogyasztás emelkedésének: az olajárak hanyatlása. A 160 milliárd dolláros profitzsugorodás nyolcvan százalékáért az olaj- és szénipar a felelős. A termelő beruházások 2,1 százalékos megcsappanását is főként ezekben az ágazatokban tapasztalták.

A GDP a végleges adat szerint 1,4 százalékkal növekedett az október–decemberi időszakban, szemben a 0,7 százalékos első, illetve a már részletesebb adatokra támaszkodó 1 százalékos második becsléssel. Az év egésze tavaly 2,4 százalékos bővülést hozott, ez megegyezik az előzetes adattal, illetve a 2014-es irammal. A múlt év első három hónapjában még 2,2 százalékkal nőtt a GDP értéke, ehhez képest számottevő az utolsó három hónapban megmutatkozó lassulás. A tavaly decemberben kamatot emelő Federal Reserve idén márciusban nem lépett, és erre az évre már kisebb mértékű szigorítást helyezett kilátásba, mint a ciklus megkezdésekor jelezte. John Williams, a San Franciscó-i Fed elnöke azt mondta hétfőn, hogy a gazdaság jól teljesít, de a feltörekvő piaci viharoktól nem tudja függetleníteni magát. A Saint Louis-i Fed vezére, James Bullard pedig az utóbbi napokban többször is kifejtette: akár áprilisban emelkedhet a kamat, mert az infláció is kúszik felfelé.

Kérdés, hogy a hétfőn publikált, a jegybank által a legfontosabb inflációs mutatóként kezelt személyes fogyasztási kiadások (PCE) februári árindexében januárhoz képest megfigyelt 0,1 százalékos csökkenés változtat-e valamit a képen. (Ez ügyben ma a Fed elnöke, Janet Yellen adhat eligazítást az Economic Club of New York eseményén, ahol nemcsak beszédet mond, hanem szakértők kérdéseire is válaszol.) Az éves ütem 1,3-ről egy százalékra mérséklődött, de az élelmiszer- és energiaáraktól szűrt magmutató továbbra is 1,7 százalék. Februárban már a harmadik egymást követő hónapban csupán 0,1 százalékkal költöttek többet az amerikaiak, vagyis fékeződni látszik a fogyasztás. A megtakarítási ráta viszont 5,4 százalékos éves csúcsra kapaszkodott fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.