BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alacsony lett a márciusi költségvetési hiány

Nem költekezett a kormány márciusban sem, ugyanis az év harmadik hónapjában mindössze 141 milliárd forintos deficit alakult ki a központi költségvetésben, ami kedvezőbb, mint az utóbbi években ilyenkor tapasztalt 200 milliárd körüli hiány. Ezzel ugyan mínuszba fordult a februárig többletes halmozott egyenleg, de a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az elmúlt másfél évtized legjobb adatát láthattuk márciusra. Az első negyedév végén a központi alrendszer halmozott hiánya 126 milliárd forint volt; mint a tárca emlékeztet, egy éve a deficit 537 milliárdon alakult.

A jobb egyenlegben az idei év magasabb adóbevételei, valamint a központi költségvetés lényegesen alacsonyabb kiadásai játszottak szerepet. Utóbbi összefügg azzal, hogy tavaly az államnak kellett előre megfinanszíroznia az EU-s projekteket, mert a kormánynak vitái vannak Brüsszellel a források felhasználásáról. (Tavaly év végéig lehetett felhasználni az előző uniós ciklus pénzeit, idén viszont alacsony forráslehívásra lehet számítani.)

Az idei első negyedévet a központi költségvetés 158 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 30 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,5 milliárd forintos többlettel zárták. „A kedvező gazdasági környezetnek és a foglalkoztatottság emelkedésének köszönhetően mind a bérekhez, mind pedig a fogyasztáshoz kapcsolódó befizetések (társasági adó, általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek) folyamatosan növekednek” – írta az NGM. A feketegazdaság ellen megtett lépések (például az EKÁER és az online pénztárgépek bevezetése) az adófizetési morál javításához érdemben járulnak hozzá. A kedvező folyamatokat segítette, hogy a kamatkiadások is csökkentek.

Az NGM közlése szerint az uniós módszertan szerinti hiánycél az idei évre továbbra is a GDP 2 százaléka, arra azonban nem térnek ki, hogy a pénzforgalmi hiánycélt 350 milliárd forinttal megemelték a napokban, így már 1060 milliárd forint feletti hiánnyal számolnak. Igaz, ez is az uniós pénzek megérkezésével függhet össze (amit az EU-s módszertan szerint nem kell figyelembe venni). A maastrichti hiány elemzők szerint akár 2 százalék alatt is alakulhat, ha a kedvező folyamatok fennmaradnak az év hátralévő részében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.