„Időarányosan sikeres volt” – így jellemezte az év közben tulajdonosváltáson átment Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tavalyi évét Végh Richárd vezérigazgató. A magyar tőzsde 2016-ban az MNB többségi tulajdonába került, ugyanebben az évben a tőzsdeindex, a BUX csúcsot döntött, a részvénypiacon két új kibocsátás is volt, emellett a hitelpapír-szekcióban is megjelent négy új szereplő. A részvénypiacon először a már korábban belépett Alteo vezetett be frissen kibocsátott papírokat, majd néhány nappal később a Duna
House új kibocsátóként debütált a tőzsdén. Az Eximbank, a Wingholding és a Tündérszikla kötvényeket, az Erste Jelzálogbank pedig jelzálogleveleket vezetett be a parkettre.
A BÉT 2016-tól 2020-ig tartó ötéves stratégiájában évente öt új, minőségi kritériumoknak megfelelő részvény vagy vállalati kötvény bevezetése szerepel, ezt a pontot tavaly végül is kipipálták. Emellett olyan célokat fogalmaztak meg, hogy négy éven belül 50 tőzsdeképes céget kell találni, növelni kell a nagy kapitalizációjú, likvid részvények számát, 30 kkv-t kell forráshoz juttatni, javítani kell a kisebb papírok likviditását és a tőzsdei kapitalizáció GDP-hez mért arányát is. Ebből eddig kevés valósult meg, a tőzsdei kivezetések száma is meghaladja a bevezetésekét, ráadásul nem egy társaság botrányokat követően távozik.
Végh Richárd lapunk kérdésére válaszolva elmondta: ennek a jövőben úgy szeretnék elejét venni, hogy csak a kijelölt tanácsadóik által javasolt kkv-k léphetnének a tőkepiacra. A tőzsde vezérigazgatója szerint egyébként 300 tőzsdeképes kis- és középvállalkozás is lehet Magyarországon. Ezek tőzsdére való felkészítését különféle programokkal támogatják, és a 20 milliárd forintos tőkéjű Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alapot is felhasználhatják erre a célra. Még az idén elindulhat a BÉT új kkv-piaca.
A befektetők persze leginkább a nagy cégek részvényeinek örülnének. A nagyvállalati papírok bevezetése lenne a kulcs ahhoz is, hogy több külföldi intézmény fektessen be a magyar piacon. „Van a csőben nagyobb cég” – mondta Végh a sajtótájékoztatón, azt viszont már nem konkretizálta, mely társaságra gondol. A Waberer’s egyszer már lefújta a tőzsdére lépést, de tavaly nyáron úgy nyilatkozott a cég tulajdonosa, később – talán az idén – újra megpróbálja. Az MKB Bankot szintén a tőzsdére vihetik a következő években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.