Holnap ismét kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az előző kamatdöntéskor az MNB a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris kondíciókon. A 3 hónapos jegybanki betét aukcióján a meghirdetett 125 helyett csupán 75 milliárd forintnyi ajánlatot fogadott el, de az elmúlt egy hónapban ugyanígy, 50 milliárd forinttal csökkentette az FX-swapok állományát, így a bankrendszer forint-többletlikviditása nem változott. Ezenfelül a jegybank a közleményében elkezdte „lebeszélni” a várt inflációs hatásokat, mivel a korábbiakkal ellentétben a bővülő lakossági fogyasztás nemcsak az inflációban csapódik le, hanem a külkereskedelmi mérleg többletének csökkenésében is.
Januárban az infláció a várakozásokkal összhangban 2,3 százalékkal emelkedett, ami meghaladta az MNB decemberi inflációs jelentésében közzétett 1,8 százalékos értéket. Habár a következő hónapokban az infláció megközelítheti a 3 százalékot, az MNB eddigi kommunikációja alapján nem számíthatunk a monetáris kondíciók érdemi változtatására. A mostani kamatdöntő ülésen ismét az infláció alakulásával kapcsolatos kommunikációt érdemes figyelni – tanácsolja Módos Dániel elemző.
Az olajár-emelkedésből fakadó bázishatások, valamint a szolgáltatások árának emelkedése miatt az euróövezeti infláció várhatóan eléri az EKB inflációs célját. Ugyanakkor a maginfláció továbbra is 1 százalék körüli, így a mostani inflációs dinamika fényében előretekintve az EKB várhatóan nem változtat a monetáris politikai kondíciókon. Ugyanakkor az EKB kormányzótanácsában egyre nagyobb a feszültség, mivel a németek mind határozottabban érvelnek a monetáris kondíciók szigorítása mellett. Jelenleg azonban az EKB a rekordalacsony alapkamattal és a kötvényvásárlási programmal elsősorban a továbbra is költségvetési és növekedési problémákkal küszködő periferikus országok érdekeit tartja szem előtt.
2016-ban jelentősen, közel 10 százalékkal eshettek vissza a hazai beruházások éves összevetésben, a negyedik negyedévben várhatóan ismét negatív év/év index lesz. 2017-ben azonban hasonló mértékű bővülésre lehet számítani. Ennek fő okai: ismét nagy volumenben érkeznek majd EU-s források, a kormányzat tavaly decemberben közel 100 milliárd forintot költött el, ennek gyümölcse 2017-ben jelentkezik majd, és ami talán fontosabb, hogy a magánberuházások esetében is kedvező folyamatokat látnak az OTP szakértői. A lakóépületekre kiadott építési engedélyek száma megugrott tavaly év elején, a negyedik negyedévben pedig a 2008 előtti szintre emelkedett. Az ipari és irodaingatlanok esetében évtizedes mélyponton van a szabad kapacitás, ami újabb fejlesztések irányába hat. Vállalati felmérések alapján rég nem látott magasságba szökött a beruházást tervező cégek aránya. A fentiekkel összefüggésben élénkül a hitelfelvétel, valamint a Samsung és a Mercedes-Benz már korábban bejelentett egy-egy nagyberuházást 2017-re – mondja Dunai Gábor elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.