BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet még nem hagyományos lazítás a Nemzeti Banktól

Nem változtatott az alapkamaton és a nem hagyományos monetáris politikai eszközein a jegybank. Még hosszú ideig fenntarthatják a laza kondíciókat.

Nem okozott meglepetést a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa tegnapi ülésén, amikor 0,9 százalékon tartotta a 3 hónapos betétre meghatározott, ám egyre kevésbé irányadó alapkamatot. A jegybank a nem hagyományos monetáris politikai eszközökön sem változtatott. Mint ismert, még a múlt hónapban határoztak arról, hogy június végére 500 milliárdra csökkentik a 3 hónapos betétben elhelyezhető maximális összeget a korábbi 750-ről. Ettől a lépéstől a rövid lejáratú állampapírok és a bankközi kamatok alacsony szinten maradását, valamint a hitelezés növekedését várják.

Suppan Gergely, a TakarékBank szakértője azt emelte ki, hogy a monetáris lazítás hatására a bankközi kamatlábak és a rövid lejáratú referenciahozamok történelmi mélypontra süllyedtek, így a kiemelten fontos, számos hiteltermék árazásának alapjául szolgáló 3 hónapos Bubor-kamatláb már 0,16 százalékra csökkent.

Az MNB szakértők szerint egyelőre az emelkedő infláció ellenére sem változtat monetáris politikáján. „Nem számítunk arra, hogy az idén módosítana a kamatszinten a jegybank, de azt elképzelhetőnek tartjuk, hogy más módon, júniusban lazítani fognak a feltételeken” – emelte ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Akkor tovább csökkenthetik a 3 hónapos eszközben elhelyezhető maximális pénzmennyiséget. Az Equilor Befektetési Zrt. várakozása szerint június végén újabb 50-100 milliárd forintos limitcsökkentésről fog határozni a jegybank a harmadik negyedévre vonatkozóan, emlékezetes azonban, hogy az MNB meglepte már a piaci elemzőket azzal, hogy a feltételezettnél nagyobbat vágott.

Túl sok tere azonban már nincs az MNB-nek a lazításra, különösen, mivel a világ nagy jegybankjai már elkezdték visszavonni az élénkítési programjaikat, sőt, az amerikai Federal Reserve már kamatemelési ciklusban van. Suppan hangsúlyozta: noha az MNB legfrissebb előrejelzése szerint a jövő év első felétől tartósan elérhető a 3 százalékos inflációs cél, a tanács mégis kiemelte, hogy amennyiben az infláció tartósan elmarad a céltól, készek a monetáris kondíciók további lazítására nem hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával.

„A monetáris kondíciók szigorítására így a jövő év közepéig nem számítunk, akkor is először a nem konvencionális eszközök visszavonására kerülhet sor, majd azt követheti az alapkamat lassú, fokozatos emelése” – vélte Suppan. Azzal számol, hogy 2018 végére az emelkedő inflációs és a szigorodó külső kondíciók miatt 1,25-1,40 százalékig emelkedhet a kamat, habár elképzelhető, hogy ennél alacsonyabb lesz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.