A magyar kormány idén 15 ezerrel több állami ösztöndíjas férőhelyet biztosít a jelentkezők számára a tavalyi évi általános eljárásban felvett állami ösztöndíjasok számához képest – mondta Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek.
„A tavalyi évi általános eljárásban felvett állami ösztöndíjasok számához képest idén 15 ezerrel több állami ösztöndíjas férőhelyet biztosítunk a jelentkezők számára” – mondta Varga-Bajusz Veronika. Hangsúlyozta, a növekvő kapacitás arra is lehetőséget ad, hogy a felvételi során összpontosítani lehessen a nemzetgazdasági szempontból fontos képzésekre, például
„A jelentkezési adatokból az látszik, hogy az érdeklődés megugrott ezeken a területeken, ami lehetőséget ad az állami ösztöndíjas férőhelyek közötti súlyozásra” – mondta. Az államtitkár szerint több oka is van, hogy éppen ezeknek a szakoknak nő a népszerűségük. Az elmúlt évek beruházásai, munkahelyteremtései láthatóvá tették, hogy hol alakult ki szakemberigény, a mai fiatalok pedig egyre tudatosabbak, és látják, mely ágazatokra van piaci kereslet.
Az államtitkár nagyon fontos és örömteli előrelépésnek nevezte, hogy 25 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre jelentkezők száma. Minden második felvételiző vidéki egyetemre jelentkezett, és minden második hallgató vidéki egyetemre is jár.
Arról is beszélt, hogy a nemzetközi hallgatók létszáma is nő: mostanra már csaknem 46 ezer külföldi hallgató tanul a magyar egyetemeken, akiknek egy részét a Stipendium Hungaricum program segíti, de egyre több külföldi tanuló jön önköltséges képzésre is a magyar egyetemekre, hallva a hírét a felsőoktatásunk emelkedő színvonalának.
Elmondta, hogy a Pannónia-program kiválósági lába a top 250-es egyetemekre segíti a magyar hallgatókat, de a programcsalád része a Stipendium Peregrinum program is, amely a top 100-as egyetemekre igyekvő fiatalokat támogatja.
Az első évben több mint 7800-an vettek részt a programban. A Hu-rizont programban a magyar egyetemek vezetésével nemzetközi kutatási konzorciumok is létrejönnek, többek között az Óbudai Egyetem a Stanford Universityvel és a National University of Singapore-ral működik együtt az orvosi robotika és a mesterséges intelligencia ötvözésére irányuló kutatásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.