R. P. | A jegybank egyelőre arra helyezi a hangsúlyt, hogy a bankrendszer likviditása megfelelő legyen, a másodpiaci állampapír-vásárlás helyett inkább a hitelintézeteken keresztül élénkíti a gazdaságot
– értékelte a keddi kamatdöntést Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden döntött arról, hogy új, feltétel nélküli, korlátlan mennyiségben elérhető hiteleszközöket vezet be, amelyek 3, 6 és 12 hónapos, illetve 3 és 5 éves futamidőre érhetők el, az alapkamatot meghaladó ráta mellett – az egyhetes hiteleszköz kamatát is ennek megfelelően határozták meg. Az MNB döntése szerint a kötelező tartalékrátának sem kell megfelelni ideiglenesen, ezzel kapcsolatban Trippon Mariann azt mondta, hogy a felmentés hozzávetőleg 250 milliárd forint forrást szabadít fel. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője lazításként értékelte a likviditásbővítő intézkedéseket, hozzátéve, hogy az inflációs cél várható teljesülése nyomán nem számít szigorításra. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy az MNB az elmúlt hetekben a devizakamatcsere-ügyleteken (FX-swap) keresztül már 200 milliárd forinttal növelte a piaci likviditást, valamint a kiszorítandó pénzmennyiséget legalább 300-500 milliárd forinton hagyta. Ezzel kapcsolatban Nagy Márton, a jegybank alelnöke a keddi, monetáris tanácsi ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a legalább szón lesz a hangsúly a következő időszakban, vagyis elképzelhető, hogy jelentősen nagyobb szabad likviditással terveznek a válság ideje alatt.
A jegybank egyértelművé tette, hogy szigorítás fel sem merül, és mindent megtesz a piaci likviditás biztosítása érdekében, valamint a kötvénypiacon kialakult eladói nyomás csökkenhet, sőt a vevők is megjelenhetnek a mostani kötvényárfolyamokon – értékelte a döntést Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője hangsúlyozta: az MNB lépései érdemben erősítik a bankrendszer likviditását, a jegybanki hitelműveletek során elfogadható és nem lekötött, fedezetbe került, azaz szabadon bevonható biztosítékok befogadási értéke jelenleg több mint 9600 milliárd forint. Ebből a szabadon bevonható értékpapírok több mint 7000 milliárd forintot, a fedezeti kör bővítését követően ugyancsak befogadható nagyvállalati hitelek pedig további csaknem 2600 milliárd forintot tesznek ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.