A Tisza Párt is megszavazta azt az EP-jelentést, amely elvárja, hogy a gazdák fizessenek a vízért. A dokumentum ütközik a magyar kormány azon céljával, hogy az öntözéshez továbbra is ingyenes maradjon a víz.
Az Európai Parlament még májusban elfogadott egy jelentést, amely hosszú távú vízstratégiát sürget az unióban. A dokumentum lényege: a vízfelhasználás költségeit mindenki, így a mezőgazdasági szereplők is viseljék arányosan. Az EP szerint a jelenlegi gyakorlat – miszerint több tagállamban – így Magyarországon is – gyakran ingyenesen jutnak hozzá az öntözővízhez – nem fenntartható.
A Tisza Párt képviselői megszavazták a jelentést, sőt, egy külön pontját is támogatták, amely kifejezetten arra szólítja fel a tagállamokat, hogy vezessenek be olyan vízdíjakat, amelyek a szolgáltatás teljes költségét megtérítik.
A Fidesz EP-képviselői ezzel szemben nem támogatták a brüsszeli tervet. De lássuk, miről is van szó pontosan.
A jelentés 91. pontja kimondja: minden vízfelhasználónak „valóban és arányosan” hozzá kell járulnia a vízszolgáltatás költségeihez. Ez egyértelműen érinti a mezőgazdasági öntözést is – jelenleg Magyarországon a gazdák sok esetben díjmentesen juthatnak vízhez, amit a kormány stratégiai támogatásként tart fenn. Az EP most ezzel a gyakorlattal menne szembe.
A 92. pont további részletezést is tartalmaz: a vízárazásnak tükröznie kell a víz valódi gazdasági és környezeti költségeit, és ösztönöznie kell a hatékony felhasználást. Bár hangsúlyozza a „társadalmilag méltányos” árak fontosságát, egyértelművé teszi, hogy a víz nem lehet korlátlanul ingyenes – még a gazdáknak sem.
A jelentés ugyan nem jogszabály, de irányt mutat a jövő uniós szabályozásaihoz. A magyar kormány eddig határozottan kiállt amellett, hogy az öntözővíz továbbra is ingyenes maradjon a termelők számára. Az EP mostani állásfoglalása ezt kérdőjelezi meg.
A Tisza Párt részéről eddig nem érkezett magyarázat arra, miért támogatták ezt a pontot.
Pedig a döntés érzékenyen érintheti a magyar gazdatársadalmat, amely évek óta az alacsony inputköltségek – köztük az öntözési díjak hiánya – révén tud versenyben maradni.
Ukrajna csatlakozása az EU-hoz tönkretenné a magyar gazdákat
A Nemzeti Agrárkamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szerint a Tisza Párt ukrán propagandát terjeszt. Pedig Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz óriási csapást mérne a magyar gazdákra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.